Craniofacial computer assisted surgical planning and simulation
Bilgisayar destekli, kafatasının operasyon öncesi modellenmesi ve planlanması
- Tez No: 85224
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. SITKI AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
oz Bu çalışmada, ana olarak, kafatasının operasyon öncesi modellenmesi ve operasyonun planlanması işleminin ilk aşaması olan tomografik resimlerin üç boyutlu yeniden yapılandırılması incelenmiştir. Bu doğrultuda, iki ve üç boyutlu ortamlar için, doğrudan yöntemlerle birlikte cebirsel yöntemler de detaylı matematiksel formüllerle ifade edilmiştir. Ayrıca, tıpta görüntüleme yöntemleri ve kafatasının operasyon öncesi modellenmesi ve operasyonun planlanması konulan özetlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, uygulama detayları, geliştirilen algoritmalar, bu algoritmalar uygulanarak elde edilen resimler ve karşılaştırılmaları sunulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, mainly, the first step of craniofacial surgical simulation and planning procedure, reconstruction of tomography images is investigated. The Direct Reconstruction techniques and algebraic methods are described in detailed mathematical formulations for both two and three-dimensional cases. And also a brief description of medical imaging techniques and the terminology of craniofacial surgical simulation and planning is given. In the last chapter the implementation details, the algorithms developed and some resulting images are given and the images are compared with respect to the used algorithms. in