Posterior servikal spinal enstrümantasyonda uygulama güvenliği için pedikül çaplari ve açilarinin üç boyutlu bilgisayarli tomografi ile ölçümleri
Posterior servikal spinal enstrümantasyonda uygulama güvenliği için pedikül çapları ve açılarının üç boyutlu bilgisayarlı tomografi ile ölçümleri
- Tez No: 852297
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN HİÇDÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Posterior servikal spinal enstrümantasyonda, C3-C7 arası vertebral pediküllerin genişlikleri, yükseklikleri, transvers açıları ve pedikül vidalarının maksimum uzunlukları, preoperatif dört yönlü direkt grafi, ince kesit bilgisayarlı tomografi (BT) ve 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi (3B-BT) görüntüleri ile, 50 erişkin hastada iki taraflı değerlendirilerek veritabanı elde edildi. C3-7 arasında pedikül yüksekliğinin ve genişliğinin arttığı, pedikül açısının C3-C5 arası arttığı, C5-C7 arasında azaldığı, maksimum vida boyunun ise, giderek arttığı belirlendi. Ortalama maksimum vida uzunluğu 29,7 mm ile 33,1 mm arasında bulundu. Bu değişkenlerin, cerrahi uygulamalarda pedikül vidalarının pediküle uygun yerleştirilebilmesi için önemi vurgulandı.
Özet (Çeviri)
The widht, height, transverse angles of vertebral pedicles, and maximum lenght of screws between C3 and C7 cervical vertebrae were bilaterally assessed preoperatively with plain X-rays, computed tomography, and three dimensional computed tomography examinations in 50 adult patients, and a database was achieved. Our results indicated that the widht and height of pedicles increased between C3 to C7, pedicle angles increased between C3 to C5, but decreased between C5 to C7, and the maximum lenght of screws increased between C3 to C7 cervical levels. Mean lenght of screws was found between 29,7 – 33,1 mm. The importance of those parameters in appropriate application of pedicle screwing in spinal surgery was emphasized.