Proje yönetimi; planlama ve kontrol teknikleri, araştırma + geliştirme projelerindeki kullanımı
- Tez No: 8524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
XV ÖZET Bu çalışmada. proje yönetiş disiplinine ilişkin yaklaşım ve teknikler ele alınmış, araştırıca ve geliştirme projelerinin yönetimindeki kullanımı araştırılmıştır. En genel anlaştı ile proje ve proje yönetim kavramları Bölüm 2 'de ele alınmış, proje yönetişinin tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. 3. Bolümde ise, proje yönetiminin'-' planlama, kontrol örgütleme ve idare işlevleri üzerinde yoğunlaşılmış her bir işlev ayrı ayrı incelenmiştir. Proje yönetim disiplininin gerektirdiği organizasyon yapısı ile klasik organizasyon yapısı Bölüm 4 'de karşılaştırılmış; fonksiyonel, matris ve saf proje organizasyon yapıları ele alınmıştır. Genel leşmiş liderlik stilleri ise yine aynı bölümde kısaca özetlenmiştir. 5. ve 6. -Bölüm, çalışmanın ana teması olup, literatür taraması sonucunda altı alt başlık altında gruplaşan proje planlama ve kontrol", teknikleri ile bunların araştırma ve geliştirme projelerindeki kullanışsın! ele alçaktadır. Tez çalışması ile elde edilen sonuç ve öneriler sırası ile 7 ve 8. Bölüm ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study project management is examined in terms of its general approaches t methods, techniques and the use in research and developaent type of projects. Chapter 2, as an introduction, outlines the distinguishable characteristics of a project and gives the general idea of project management theory. The history of early development of the project management discipline can be found in the saae chapter. The following chapter deals with the ' functions of project management nasaeiy planning, controllings, organizing and directing. Chapter 4 develops a basis for organizational distension of project sjanageEent. The structure which is required to integrate project management concept into organizations ' is extensively discussed along with the assessments of the values' and limitations of the traditional hierarchical saaageaent theory. Various structures are taken into account and outlined under three basic titles which are functional. matrix and pure project organizations. The general management styles are also included in Chapter 4. The main topic of the study. project planning and controlling techniques which are grouped under six different titles. is given by Chapter 5. In Chapter 6. the readers can find a comparison between these techniques and their application in an E and D environment. Chapter 7 and 8 respectively deal with the conclusions and the ideas for possible future research in the area.