Streptozotosin ile diyabet oluşturulan sıçanlarda çekal perforasyon sonucu gelişen sepsis tedavisinde fullerenol C60'ın böbrek ve akciğer dokusu üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 852305
  2. Yazar: ÖMER KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Deneysel sepsis modeli uygulanarak sepsisin böbrek ve akciğer gibi iki uzak organ üzerindeki etkilerinin ve bu etkilere fullerenol C60 maddesinin etkisinin araştırılması bu çalışmada amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 30 adet wistar cinsi sıçan, kontrol (n=6), diyabet (n=8), diyabet-sepsis (n=8), diyabet-sepsis-fullerenol C60 (n=8) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu yapılan batın insizyonu sonrasında 24 saat sonra sakrifiye edilmiştir. Diyabet grubuna batın insizyonu yapıldıktan sonra batın kapatılıp 24 saat sonra sakrifiye edilmiştir. Diyabet-sepsis grubunda batın insizyonu sonrası CLP yapıldıktan sonra batın kapatılarak 24 saatin sonunda sakrifiye edilmiştir. Diyabet-sepsis-fullerenol C60 grubuna batın insizyonu yapılıp CLP uygulandıktan sonra batın kapatılmıştır ve 24 saatin sonunda sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Tüm gruplarda sakrifiye edilen sıçanların birer böbrek ve akciğeri histolojik inceleme için formole, diğer akciğer ve böbreği biyokimyasal inceleme için -80 azot tüpüne alınmıştır. Bulgular: Fullerenol C60 maddesi verilmiş sepsis grubunfa böbreklerin histolojik olarak değerlendirilmesinde vasküler vakuolizasyon ve hipertrofi (VVH), tübüler hücre dejenerasyonu ve nekroz (THDN), fullerenol C60 verilmemiş sepsis grubuna göre istatistiksel olarak daha düşük olduğu gözlenmiştir. Aynı şekilde böbreklerin biyokimyasal incelemesinde fullerenol C60 maddesi verilmiş sepsis grubunda, fullerenol C60 verilmemiş sepsis grubuna göre tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri TBARS ve CAT düzeyleri anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Akciğerlerin histolojik incelemesinde fullerenol C60 maddesi verilmiş sepsis grubunda akciğerde meydana gelen nötrofil infiltrasyonu/agregasyonu ve toplam hasar skoru, fullerenol C60 verilmemiş sepsis grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Akciğer üzerinde yapılan biyokimyasal analizde fullerenol C60 maddesi verilmiş sepsis grubunun katalaz, süper oksit dismutaz ve tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri TBARS düzeyleri bakımından fullerenol C60 verilmemiş sepsis grubuna göre anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Sonuç: Abdominal sepsisin akciğer ve böbrek gibi iki uzak organ üzerinde yaratacağı ciddi hasarların intraperitoneal fullerenol C60 maddesi uygulanması ile azaltılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of sepsis on two distant organs such as kidney and lung and the effect of fullerenol C60 on these effects by applying an experimental sepsis model. Materials and Methods: 30 wistar rats were divided into four groups as control (n=6), diabetes (n=8), diabetes-sepsis (n=8), diabetes-sepsis-fullerenol C60 (n=8). The control group was sacrificed 24 hours after abdominal incision. In the diabetes group, abdominal incision was made, the abdomen was closed and sacrificed 24 hours later. In the diabetes-sepsis group, CLP was performed after abdominal incision, the abdomen was closed and sacrificed after 24 hours. In the diabetes-sepsis-fullerenol C60 group, the abdomen was closed after abdominal incision and CLP was performed and the rats were sacrificed at the end of 24 hours. In all groups, one kidney and lung of the rats were placed in formol for histological examination and the other lung and kidney were placed in -80 nitrogen tube for biochemical examination. Results: In the histological evaluation of the kidneys of the fullerenol C60 treated sepsis group, vascular vacuolization and hypertrophy (VVH), tubular cell degeneration and necrosis (TCDN) were statistically lower than in the non-fullerenol C60 treated sepsis group. Similarly, in the biochemical examination of the kidneys, the levels of TBARS and CAT were significantly lower in the fullerenol C60 treated sepsis group compared to the non-fullerenol C60 treated sepsis group. In the histologic examination of the lungs, neutrophil infiltration/aggregation and total damage score were found to be significantly lower in fullerenol C60-treated sepsis group compared to non-fullerenol C60-treated sepsis group. In the biochemical analysis performed on the lung, catalase, super oxide dismutase and thiobarbituric acid reactive substances TBARS levels of the fullerenol C60 treated sepsis group were found to be significantly different from the non-fullerenol C60 treated sepsis group. Conclusion: It is possible to reduce the serious damage caused by abdominal sepsis on two distant organs such as lung and kidney by intraperitoneal administration of fullerenol C60.