Yoğun bakım ünitemizde takip edilmiş olan yetişkin trafik kazası hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of adult traffic accident patients followed in our intensive care unit
- Tez No: 852334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Ülkemizde trafik kazalarına bağlı travma yoğun bakıma hasta yatışının önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Çalışmamızda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi anestezi yoğun bakım ünitesinde 2020-2022 yılları trafik kazası nedeniyle tedavi gören yetişkin hastaların dosyalarını değerlendirerek travma bölgelerini, klinik özelliklerini, aldıkları tedavileri ve mortalite oranlarını saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: KSÜ Tıp Fakültesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinde 2020-2022 yılları arasında trafik kazası nedeniyle yatan 18 yaş üstü 183 yetişkin hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Arşivdeki dosyalardan hastaların; yaş, cinsiyet, trafik kazası türleri, yatış Glaskow Koma Skorları (GKS), APACHE II skorları, TRISS skorları, cerrahi geçirip geçirmedikleri, takip ve izlemlerindeki laboratuvar bulguları, yoğun bakımdaki yatış süreleri ve yoğun bakımdan çıkış halleri ile ilgili veriler değerlendirildi. Bulgular: Vakaların 153 (%83,6)'sı erkek, 30 (%16,4)'i kadındı. Araç içi trafik kazası geçirenler 99(%54,1) kişi, araç dışı trafik kazası geçirenler 44(%24,0) kişi, motosiklet kazası geçirenler 40(%21,9) kişiydi. Ölen hastaların oranı %11,5 (21 hasta) olarak saptandı. Ölen hastalarda sağ kalan hastalara göre Hb değeri, GKS, TRISS skoru, daha düşüktü; laktat, APACHE II skoru, kan transfüzyonu ihtiyacı, inotropik ajan ihtiyacı, kafa travması ve pelvis kırığı daha yüksek idi. Yapılan binary lojistik regresyon testinde TRISS skorunun mortalite için bağımsız risk faktörü olduğu gösterildi. Sonuç: Trafik kazaları yoğun bakımdaki önemli mortalite nedenlerindendir. TRISS skoru bu hastalarda mortaliteyi öngörmek için çok güçlü bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our country, trauma due to traffic accidents is one of the important reasons for patient admission to intensive care. In our study, we aimed to determine the trauma sites, clinical characteristics, treatments they received and mortality rates of adult patients who were treated for traffic accidents in the Anesthesia Intensive Care Unit of Kahramanmaraş Sütçü Imam University (KSU) Faculty of Medicine between 2020 and 2022. Material and methods: 183 adult patients over the age of 18 who were hospitalized in the Anesthesia Intensive Care Unit of KSU Faculty of Medicine due to a traffic accident between 2020-2022 were included in the study. From the archived files of the patients; data regarding age, gender, types of traffic accidents, admission Glasgow Coma Scores (GCS), APACHE II scores, TRISS scores, whether they had surgery or not, laboratory findings during follow-up, length of stay in intensive care unit and discharge status from intensive care were evaluated. Results: 153 (83.6%) of the cases were male and 30 (16.4%) were female. Those who had in-vehicle traffic accidents were 99 (54.1%), those who had out-of-vehicle traffic accidents were 44 (24.0%), and those who had motorcycle accidents were 40 (21.9%). The rate of patients who died was found to be 11.5% (21 patients). Hb value, GCS and TRISS score were lower in deceased patients than in surviving patients; lactate, APACHE II score, need for blood transfusion, need for inotropic agents, head trauma and pelvic fracture were higher in the deceased patients. In the binary logistic regression test, TRISS score was shown to be an independent risk factor for mortality. Conclusion: Traffic accidents are important causes of mortality in intensive care units. The TRISS score is a very powerful tool to predict mortality in these patients.