Ebeveyn çocuk iletişimi bağlamında çocuğun aile içindeki katilim düzeyinin sosyal becerilerine yansımasının incelenmesi
Investigation of the reflection of the child's level of participation in the family on social skills in the context of parent-child communication
- Tez No: 852347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKAR GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada 48-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının ebeveyn iletişimi bağlamında aile katılım düzeylerinin sosyal becerilerine yansımasının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ile yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kırklareli ilinde yer alan anaokulu/anasınıfına devam eden 350 çocuğun anne ve babası oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği, Çocuk Katılım Ölçeği, Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Çocuğun aile içindeki katılım düzeyi ile ebeveynin çocuğuyla iletişim düzeyi arasında -0,573 olan negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the reflection of family involvement levels on the social skills of 48-72-month-old preschool children in the context of parental communication. The research was structured with the survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of the parents of 350 children attending kindergarten/preschool in Kırklareli province. Personal Information Form, Parent's Communication with Child Scale, Child Participation Scale, Social Skills Assessment Scale were used as data collection tools. A negative, moderately significant relationship of -0.573 was found between the child's level of participation in the family and the level of communication between the parent and the child (p0.05).