Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi: Çanakkale örneği
Evaluation of the knowledge, attitude and behavior of health sciences faculty students about infectious diseases: Çanakkale case
- Tez No: 852353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİ TURGUT BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Sağlık Yönetimi, Microbiology, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma sağlık bilimleri alanında öğrenim gören öğrencilerin bulaşıcı hastalıklar konusunda sahip oldukları bilgi, tutum ve farkındalık düzeylerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi bölümleri öğrencileri kapsamaktadır. Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünden 145, Ebelik bölümünden 228 ve Hemşirelik Bölümünden 256 ve toplamda 627 kişi çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmiştir. ÇOMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi bölümleri öğrencileriyle online anket uygulaması yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Anket soru formu dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmaya katılanların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 9 soru, ikinci bölümde bulaşıcı hastalıklar (BH) hakkında katılımcıların genel bilgi düzeyi ve tutumlarını değerlendirmeye yönelik 13 soru/ifade, üçüncü bölümde öğrencilerin bakteriyel kökenli (BK) bulaşıcı hastalıklara yönelik bilgi tutumlarının değerlendirmesine yönelik 12 soru/ifade ve dördüncü bölümde ise bulaşıcı hastalıkları önleme ve kontrol konusundaki bilgi ve tutumları belirlemeye yönelik 13 soru/ifade yer almaktadır. Anket formundan elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 paket programından yararlanılmıştır. Veriler, T Testi, Tek yönlü Anova testi ve Korelasyon testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeğin Cronbach's Alpha değeri ,840, KMO değeri ,859, df değeri 703, sig. değeri ise ,000 olarak tespit edilmiştir. BH karşı tutum ve genel bilgi düzeyi, BK bulaşıcı hastalıklar tutumu ve genel bilgi düzeyi, BH önleme ve kontrol tutumu ve genel bilgi düzeyi faktörlerinin kronik veya bulaşıcı bir hastalığa sahip olma değişkenlerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların BH karşı tutum düzeylerinde eğitim almış olma durumu, yaş ve sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir fark görülmektedir. BK bulaşıcı hastalıklar tutum düzeylerinde eğitim, bölüm ve sınıf değişkenlerinde; bilgi düzeylerinde ise cinsiyet değişkeninde anlamlı bir fark görülmektedir. BH önleme ve kontrol tutum düzeylerinde cinsiyet ve eğitim almış olma durumu; bilgi düzeylerinde ise çalışma durumu değişkeninde anlamlı bir fark bulunmaktadır. Sağlık yönetimi açısından, öğrencilerin bulaşıcı hastalıklarla ilgili bilgi ve tutumlarını geliştirmeye odaklanan eğitim programları, donanımlı sağlık personeline sahip olmada ve bulaşıcı hastalıkların kontrolü konusunda sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmada kilit bir rol oynayabilmektedir. Bu programların etkinliğini araştırmak, gelecekteki müdahalelere yönelik önerilerde bulunmak, sağlık yönetimi ve hizmetlerinde sürekli iyileştirmeyi desteklemesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the knowledge, attitude and awareness levels of students studying in the field of health sciences about infectious diseases. The population of the research includes students of Çanakkale Onsekiz Mart University's (ÇOMÜ) Faculty of Health Sciences. 145 people from the Emergency Aid and Disaster Management department, 228 from the Midwifery department and 256 from the Nursing department, totaling 627, agreed to participate in the study voluntarily. An online survey was conducted with students of ÇOMÜ Faculty of Health Sciences departments. As a data collection tool; A survey form created by the researchers in line with the literature was used. The survey questionnaire consists of four parts. In the first part, there are 9 questions to determine the socio-demographic characteristics of the research participants, in the second part, there are 13 questions/statements to evaluate the general knowledge level and attitudes of the participants about infectious diseases (ID), in the third part there are 12 questions to evaluate the students' knowledge attitudes towards infectious diseases of bacterial origin (BO). question/statement and the fourth section contains 13 questions/statements to determine knowledge and attitudes about the prevention and control of infectious diseases. IBM SPSS 26.0 package program was used to analyze the data obtained from the survey form. Data were analyzed using T Test, One-way ANOVA test and Correlation test. It was estimated that Cronbach's Alpha value of the scale is .840, KMO value is .859, df value is 703, sig. value is 0.000. It was determined that the factors of attitude towards ID and general knowledge level, BO infectious diseases attitude and general knowledge level, ID prevention and control attitude and general knowledge level did not differ according to the variables of having a chronic or infectious disease. There is a significant difference in the participants' attitude levels towards BH according to their level of education, age and class variables. There is a significant difference in attitude levels regarding bacterial infectious diseases in terms of education, department and class variables, and in knowledge levels in gender variables.There is a significant difference in the attitude levels of bacterial infectious diseases in terms of education, department and class variables, and in knowledge levels in the gender variableIn terms of health management, educational programs that focus on improving students' knowledge and attitudes about infectious diseases can play a key role in having well-equipped health personnel and improving the quality of health services in controlling infectious diseases. It is expected to investigate the effectiveness of these programs, provide recommendations for future interventions, and support continuous improvement in health management and services.