Sağlık bilimleri fakültesi ve veteriner fakültesi son sınıf öğrencilerinin toksoplazma ve rubella enfeksiyonları hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Sağlik bilimleri fakültesi ve veteriner fakültesi son sinif öğrencilerinin toksoplazma ve rubella enfeksiyonlari hakkinda bilgi düzeylerinin değerlendirilmesijavascript:eklecikar('ebelik = midwifery','184','54')
  1. Tez No: 913560
  2. Yazar: DILAFRUZ BABANIYAZOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Veteriner Fakültesi öğrencilerinin Toksoplazma ve Rubella enfeksiyonları hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Veteriner Fakültesi son sınıfında öğrenim gören 425 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 270 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Sosyo-Demografik Özellikler Bilgi Formu”ve“Toksoplazma ve Rubella Enfeksiyonları Hakkında Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 20 yazılımına aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın analizinde ortalama ve yüzde dağılımı kullanılmış ve değerlendirmeler ki-kare önemlilik testi ile yapılmıştır. Veriler, yüzdelik oranlar, ki-kare sonuçları ve ortalamalar 'ortalama±standart sapma' şeklinde sunulmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin %58,9'u kadın, yaş ortalamaları 23,26±2,36, %83,7'si Sağlık Bilimleri Fakültesinde, %16,3'ü Veteriner Fakültesinde öğrenim görmektedir. Öğrencilerin %95,6'sı bulaşıcı hastalıklar hakkında eğitim aldığını, %44,8'i TORCH enfeksiyonları hakkında bilgisi olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge levels of students in the Faculty of Health Sciences and the Faculty of Veterinary Medicine about Toxoplasma and Rubella infections. The population of the study consisted of 425 final-year students enrolled in the Faculty of Health Sciences and the Faculty of Veterinary Medicine. The sample of the study comprised 270 students who agreed to participate. Data were collected using the“Sociodemographic Characteristics Information Form”and the“Knowledge Level Evaluation Form on Toxoplasma and Rubella Infections.”The collected data were transferred to SPSS 20 software for analysis. Mean and percentage distribution were used in the analysis, and evaluations were performed using the chi-square significance test. The data are presented in percentages, chisquare results, and means as 'mean±standard deviation'. Among the students who participated in the study, 58.9% were female, with a mean age of 23.26±2.36 years; 83.7% were enrolled in the Faculty of Health Sciences, and 16.3% were enrolled in the Faculty of Veterinary Medicine. A total of 95.6% of the students reported receiving education about infectious diseases, and 44.8% stated they had knowledge about TORCH infections.