Amerikan geçmişini aklayan savaş filmlerinden Amerikan geleceğini inşa eden bilim kurgu filmlerine: Hollywood sinemasının evrimi
From war movies that validate the American past to science fiction movies that build the American future: The evolution of Hollywood cinema
  1. Tez No: 852370
  2. Yazar: MUHAMMET GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amerika kıtası, Amerika Birleşik Devletleri kurulmadan yüzlerce yıl öncesinde savaşların, çatışmaların ve kıyımların yaşandığı bir kıta olmuştur. ABD'nin kurulmasından sonra da birçok savaş ve anlaşmazlık yaşanmıştır. Yaşanan bu savaşların getirisiyle siyasi, sosyal ve kültürel yaşam alanları da etkilenmiştir. Bu nedenle Amerikan sineması Hollywood'da hatır sayılır bir savaş türü film sayısı oluşmuştur. İkinci Dünya Savaşı ve sonrası dönemde ise Avrupa'da yaşayamayan bilim insanlarının Amerika'ya göç etmiştir. Bu sayede ABD, bilim ve teknolojide de gelişmiş devletler arasına girmiştir. Dolayısıyla bilim kurgu türü sinemada da ciddi bir kültürel birikim oluşmuştur. Çalışmada Amerikan tarihinde yaşanan savaşların konu edildiği filmler ve alternatif geleceklerle ilgili filmler incelenmiştir. Savaş filmleri incelenerek Amerikan savaş tarihinin nasıl gösterildiğine dikkat edilmiştir. Bilim kurgu filmlerinde ise yakın gelecekteki ABD ve Amerikalı imajının nasıl oluşturulduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The American continent has been a continent where wars, conflicts and massacres took place hundreds of years before the United States was founded. After the establishment of the USA, there were many wars and conflicts. As a result of these wars, political, social and cultural areas of life were also affected. For this reason, a considerable number of war genre films have been produced in American cinema, Hollywood. During World War II and its aftermath, scientists who could not live in Europe migrated to America. In this way, the USA has become one of the developed states in science and technology. Therefore, a serious cultural accumulation has been formed in the science fiction genre of cinema. In the study, films about wars in American history and films about alternative futures were examined. By examining war movies, attention has been paid to how American war history is shown. In science fiction movies, the focus is on the USA in the near future and how the image of Americans is created.