Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalarında,albüminüri düzeyleri ile 25(OH)D vitamini düzeylerinin ilişkisinin incelenmesi
Albuminuria levels and 25(OH)D vitamin in Type 2 Diabetes Mellitus patients examining the relationship of levels
  1. Tez No: 852382
  2. Yazar: PELİN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) metabolik, mikrovasküler (nefropati, nöropati, retinopati) ve makrovasküler komplikasyonlara neden olan ilerleyici insülin sekresyon defekti ile karakterize bir hastalıktır. D vitamini eksikliğinin diyabetik nefropati gelişimindeki önemi tam olarak bilinmemekle birlikte, D vitaminin podositler üzerindeki koruyucu rolünü ortaya koyan çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızda tip 2 DM hastalarında albüminüri düzeyleri ile 25(OH) D vitamini düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.01.2010 – 01.10.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Haydarpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları, Nefroloji Klinikleri'ne başvuran ve yatan tip 2 DM hastaları, retrospektif olarak incelendi ve 210 tip 2 DM hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalar albümin atılım oranlarına göre sınıflandırıldı. Hastaların laboratuvar verileri ve kullandıkları diyabet ilaçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 210 Tip 2 DM hastası dahil edildi. Hastaların 80'i normoalbüminüri, 70'i mikroalbüminürili, 60 tanesi ise makroalbüminürili hastadan oluşuyordu. Çalışmaya katılan hastaların yaşları 33 ile 78 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 53,76±8,92 yıldır. Hastaların %39'u (n=82) kadın, %61'i (n=128) erkektir. Hastaların ortalama vücut kitle indeksi ise 27,43±3,43 kg/m2 olarak saptandı. Hastaların ortalama 25(OH) D vitamini seviyesi 11,85 ng/ml olarak saptandı. Hastaların 79'unda (%37,6) D vitamini eksikliği, 110'unda (%52,4) D vitamini yetmezliği saptandı. 21 hastanın serum 25(OH) D vitamini düzeyi yeterliydi. Cinsiyete göre 25(OH) vitamin D ve spot idrarda albümin atılım oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Normoalbüminürili Tip 2 DM hastalarının diyabet süreleri, mikroalbüminürisi ve makroalbüminürisi olan Tip 2 DM hastalarına göre daha kısa; glukoz, HbA1c, GFR, düzeltilmiş kalsiyum değerleri ise daha düşük, magnezyum seviyesi daha yüksek seviyede saptandı. Çalışmamızda 25(OH) D vitamini serum seviyesi ve idrarda albümin atılım oranı arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptadık. Sonuç: Çalışmamızda hastaları albümin atılım oranlarına göre normoalbüminüri, mikroalbüminüri, makroalbüminürili hastalar olarak üç kategoriye ayrılmıştır. 25(OH) D vitamini serum seviyesinin albümin atılımı arttıkça azalmakta olduğunu saptanmış olup daha geniş bir populasyon ile yapılacak çalışmalar ile desteklenmelidir. Literatürde albümin atılım oranları ve 25(OH) D vitamini ilişkisini inceleyen çalışmalar olmasına rağmen, bu ilişkinin tam anlaşılamamış olması nedeniyle daha fazla veriye ihtiyaç vardır. Çalışmamız bu anlamda literatüre veri sağlamaktadır. Bu ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi için çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is a disease characterized by progressive insülin secretion defect that causes metabolic, microvascular (nephropathy, neuropathy, retinopathy) and macrovascular complications. Although the importance of vitamin D deficiency in the development of diabetic nephropathy is not fully known, there are studies revealing the protective role of vitamin D on podocytes. Our study aims to examine the relationship between albuminuria levels and 25(OH) vitamin D levels in type 2 DM patients. Material and Methods: In our study, type 2 DM patients who were admitted to the Health Sciences Haydarpaşa Health Practice and Research Center Internal Medicine and Nephrology Clinics between January 1, 2010 and October 1, 2022 were retrospectively examined and 210 type 2 DM patients were included. Patients were classified according to albumin excretion rates. Laboratory data and diabetes drugs of patients were recorded. Results: 210 Type 2 DM patients were included in the study. 80 of the patients had normoalbuminuria, 70 had microalbuminuria, and 60 had macroalbuminuria. The ages of the patients participating in the study ranged between 33 and 78 years, with an average of 53.76±8.92 years. 39% (n=82) of the patients were female and 61% (n=128) were male. The average body mass index of the patients was determined as 27.43±3.43 kg/m2. The average 25(OH) vitamin D level of the patients was found to be 11.85 ng/ml. Vitamin D deficiency was detected in 79 (37.6%) of the patients and vitamin D insufficiency was detected in 110 (52.4%). The serum 25(OH) vitamin D level of 21 patients was sufficient. No statistically significant difference was detected between 25(OH) vitamin D and albumin excretion rates in spot urine according to gender. Diabetes duration of Type 2 DM patients with normoalbuminuria is shorter than Type 2 DM patients with microalbuminuria and macroalbuminuria; Glucose, HbA1c, GFR, corrected calcium values were found to be lower and magnesium levels were higher. In our study, we found a statistically significant negative correlation between 25(OH) vitamin D serum level and urinary albumin excretion rate. Conclusion: In our study, patients were divided into three categories according to albumin excretion rates: patients with normoalbuminuria, microalbuminuria, and macroalbuminuria. It has been determined that 25(OH) vitamin D serum level decreases as albumin excretion increases, and this should be supported by studies with a larger population. Although there are studies in the literature examining the relationship between albümin excretion rates and 25(OH) vitamin D, more data is needed because this relationship is not fully understood. Our study provides data to the literature in this sense. Multicenter studies are needed to better understand this relationship.