Tacirler ve kamu tüzel kişilerine bağlı kamu kurum ve kuruluşları arasında alt işverenlik müessesesinden kaynaklı tazminat ve işçilik alacaklarından sorumluluk ve rücu ilişkisi
Merchants and public legal entities subcontracting between institutions and organizations compensation and labor arising from the establishment liability for receivables and recourse relationship
- Tez No: 852389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kamu kurum ve kuruluşlarında personel istihdamı usulü olarak günümüzde en çok tercih edilen yöntem“taşeron”olarak adlandırılan alt işverenler aracılığı ile hizmet alımı yöntemi olup 696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin yürürlüğe girmesi bu yöntemden kaynaklanan sorunları çözemediği gibi başta Kamu İktisadi Teşebbüsleri olmak üzere birçok kurumu kapsam dışı bırakmıştır. Alt işverenlik müessesesi hükümlerince istihdam edilen işçilerin sözleşmeden kaynaklı alacak taleplerini sulhen veya yargı mercilerine başvurarak talep etmeleri durumunda karşılaşılan sorunlardan biri de İş Kanunu'nun 2. maddesi gereğince her ikisi de ödeme yapmakla yükümlü olan asıl işveren ve alt işverenden hangisinin ödeme yapacağı, ödeme yapan tarafın diğerine rücu edebilip edemeyeceği, edebildiği durumda sorumluluğun paylaştırılması ve rücudan kaynaklanan uyuşmazlığın yargı aracılığı ile çözülmesi aşamasında tatbik edilecek usul hükümlerinin tayin edilmesi olmaktadır. Alt işverenlik kurumundan doğan rücu ilişkisi yargı mercilerini de konu oldukları uyuşmazlıklar itibariyle yoğun olarak meşgul eden bir konu olup sözleşmeden doğan rücu yargılaması ve uygulanacak usul hükümlerine mevzuatta detaylı olarak yer verilmemiş olunması sebebiyle uyuşmazlığın çözümünde sıklıkla genel hükümlere ve istikrar kazanmış yargı içtihatlarına başvurulmaktadır. Rücu ilişkisinin ve bu ilişkiden doğan uyuşmazlığın kamu tüzel kişilerine bağlı kurum ve kuruluşlar ile tacirler arasında ihale mevzuatına göre hizmet alımı yöntemiyle akdedilen alt işverenlik sözleşmesine dayandığı durumlarda, öncelikle uyuşmazlığın ticari dava kapsamına girip girmediği değerlendirilerek uygulanacak mevzuat hükümleri ve görevli mahkeme tespit edilmeli, ardından hizmet alım sözleşmesi ile idari ve teknik şartname hükümleri müteselsil sorumluluk ve halefiyete dair emredici ve düzenleyici mevzuat hükümleri ile birlikte değerlendirilerek uyuşmazlık çözümlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The most preferred method of personnel employment in public institutions and organizations today is the method of service procurement through sub-employers called“subcontractors”, and the entry into force of the Decree Law No. 696 on Making Certain Regulations within the Scope of the State of Emergency did not solve the problems arising from this method and excluded many institutions, especially State Economic Enterprises. One of the problems encountered in the event that the workers employed under the provisions of the subcontracting institution claim their contractual receivables either through settlement or by applying to the judicial authorities is the determination of which of the main employer and the subcontractor, both of whom are obliged to make payments pursuant to Article 2 of the Labor Law, will make the payment, whether the party making the payment can recourse the other, and if so, the allocation of the responsibility and the procedural provisions to be applied during the resolution of the dispute arising from the recourse through the judiciary. The subrogation relationship arising from the subcontracting institution is a subject that intensively occupies the judicial authorities in terms of the disputes they are subject to, and since the contractual subrogation proceedings and the procedural provisions to be applied are not included in detail in the legislation, general provisions and stable jurisprudence are frequently used in the resolution of the dispute. In cases where the subrogation relationship and the dispute arising from this relationship are based on the subcontracting agreement concluded between the institutions and organizations affiliated to public legal entities and merchants by the service procurement method according to the tender legislation, first of all, the provisions of the applicable legislation and the competent court should be determined by evaluating whether the dispute falls within the scope of commercial litigation, and then the dispute should be resolved by evaluating the provisions of the service procurement contract and administrative and technical specifications together with the mandatory and regulatory legislation provisions regarding joint liability and succession.