Birleşme ve satın alma faaliyeti sonrasında firmaların finansal performansı
Financials performance of companies after mergers and acquisitions
- Tez No: 852448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye enerji sektöründe gerçekleşen birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetlerinin, enerji firmalarının finansal performansı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlayan bu çalışmada 2020 yılında Türkiye'de gerçekleşen satın alma ve birleşme faaliyetleri ışığında örneklemi oluşturacak firmalar belirlenmiştir. Kamu aydınlatma platformunda finansal tablo verilerine erişim sağlanabilen 3 firmanın 2021,2022 ve 2023 yıllarına ait çeyrek dönemlik finansal verileri ile önce geleneksel tabanlı finansal performans ölçümleri, sonrasında da piyasa tabanlı finansal performans ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, üç firmanın finansal performansı 2021 ve 2022 yıllarına ait finansal verileri ışığında çok kriterli karar verme (ÇKKV) tekniklerinden olan Entropi Ağırlıklandırma yöntemi ve TOPSIS metodolojileri kullanılarak analiz edilmiştir. Entropi metodu aracılığıyla, 14 farklı finansal oranın ağırlıkları belirlenmiş, bunu takiben TOPSIS metodu ile firmaların göreceli önem değerleri hesaplanarak, yıllık finansal performanslarına göre iki farklı sıralama yapılmıştır. 2021 yılında ESEN firması, Entropi tabanlı TOPSİS uygulamasında finansal performans açısından birinci sırada yer alırken, 2022 yılında aynı sırada NTGAZ firması yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the influence of merger and acquisition (M&A) activities within Turkey's energy sector on the financial performance of energy firms. Drawing on the M&A landscape of Turkey in 2020, the study identified a sample of relevant firms. Financial data spanning quarterly periods from 2021 to 2023 were collected for three selected firms with available financial statements accessible via public disclosure platforms. Initially, traditional financial performance metrics were employed, succeeded by market-based measures.In the practical segment of the study, the financial performance of these three firms was scrutinized utilizing multi-criteria decision-making (MCDM) techniques based on data from 2021 and 2022. Specifically, the Entropy Weighting method and the Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) methodology, both falling under the umbrella of MCDM techniques, were applied. The Entropy method was utilized to determine weights for 14 distinct financial ratios. Subsequently, employing the TOPSIS method, relative importance values of the firms were computed, leading to the establishment of two distinct rankings based on their yearly financial performances.In 2021, ESEN company secured the top rank in financial performance according to the Entropy-based TOPSIS application, while in 2022, NTGAZ company occupied the same position.