Hastane yöneticilerinin paylaşılan liderlik davranışlarının çalışanların psikolojik dayanıklılıkları ve örgütsel bağlılıkları ile ilişkisi
The relationship between hospital managers' shared leadership behaviors and employees' psychological resilience and organizational commitment
  1. Tez No: 863279
  2. Yazar: KARDELEN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma hastane yöneticilerinin paylaşılan liderlik davranışlarının çalışanların psikolojik dayanıklılıkları ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Paylaşılan liderlik tarzı yakın dönemde ele alınan ve önem kazanan bir liderlik türüdür. Paylaşılan liderlik davranışlarının çalışanların, iş doyumu ve performansı üzerinde pozitif yönde etkiye sahip olduğunu gösteren kanıtlar da mevcuttur. Ancak, sağlık sektöründeki özel koşullar ve stres faktörleri nedeniyle, hastane yöneticilerinin paylaşılan liderlik davranışlarının çalışanların psikolojik dayanıklılıkları ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkileri daha detaylı irdelenmelidir. Çalışmaya 20-50 yaş aralığında hastanelerde farklı iş kollarında görev alan sağlık çalışanları katılmıştır. Katılımcıların, yöneticilerinin paylaşılan liderlik davranışları, psikolojik dayanıklılıkları ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki algıları ölçülmüştür. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik form, Paylaşılan Liderlik Algısı Ölçeği (PLÖ), Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği (OBÖ) kullanılmıştır. Ölçüm araçlarından elde edilen bulgulara göre, hastane yöneticilerinin paylaşılan liderlik davranışları çalışanların psikolojik dayanıklılıkları ve örgütsel bağlılıklarına pozitif yönde etki ettiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca paylaşılan liderliğin, örgüte bağlılık tutumu üzerindeki etkisinde psikolojik dayanıklılığın kısmi aracılık etkisi olduğu belirlenmiştir. Ölçeklerin toplam ve alt boyutlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, iş deneyim değişkenlerine göre farklılaşma durumları incelenerek değişkenlerin ölçek puanlarında anlamlı farklıklar görülmüştür. Çalışmadan elde edilen veriler, literatür doğrultusunda tartışılmış olup gelecek araştırmalara ve sağlık sektör üzerinde yapılacak stratejilere ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of hospital managers' shared leadership behaviors on employees' psychological resilience and organizational commitment. Shared leadership style is a kind of leadership that has recently been discussed and gotten importance. There is also evidence to show that shared leadership behaviors have a positive impact on employee motivation, job satisfaction and performance. However, due to the special conditions and stress factors in the healthcare sector, the effects of hospital managers' shared leadership behaviors on employees' psychological resilience and organizational commitment should be examined in more detail. Healthcare workers between the ages of 20 and 50 working in different business lines in hospitals participated in the study. Participants' perceptions of their managers' shared leadership behaviors, psychological resilience and organizational commitment were measured. Sociodemographic form, Shared Leadership Perception Scale (PLÖ), Psychological Resilience Scale (PDÖ) and Organizational Commitment Scale (OBÖ) were used as data collection tools. According to the findings obtained from the measurement tools, it was concluded that the shared leadership behaviors of hospital managers positively affected the psychological resilience and organizational commitment of employees. In addition, it was determined that psychological resilience has a partial mediating impact on the effect of shared leadership on organizational commitment attitude. The differentiation of the the total and sub-dimensions of the scales were examined according to gender, age, educational status, work experience variables and significant differences were observed in the scale scores of the variables. The data obtained from the study were discussed in line with the literature and it was aimed to shed light on future research and strategies to be made on the health sector.