Çevik proje yönetim metotlarının çalışan performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Bilgi teknolojileri sektörü üzerine bir araştırma
Investigation of the effects of agile project management methods on employee performance: A research on the information technologies sector
  1. Tez No: 852450
  2. Yazar: KAAN ÜRÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde şirketlerin farklı yerel ve global pazarlara çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmeleri, rekabet seviyesinin artmasındaki etkenlerin başında gelmektedir. Bu bağlamda rekabetçi piyasa koşullarının oluşması, organizasyonların amaç ve stratejilerinin hayata geçirildiği benzersiz iş birimleri olan projelerin, yönetim süreçlerinde farklı yaklaşımlara başvurulması sonucunu da beraberinde getirmiştir. Organizasyonel üretim süreçlerinin en kritik unsuru olan çalışan performansı ile proje yönetim süreçleri arasında organizasyonel başarının sağlanması adına yakın bir ilişki bulunmaktadır. Bu araştırmada, geleneksel proje yönetim yaklaşımlarının yetersiz kaldığı durumlara bir alternatif olarak ortaya çıkan ve günümüzde bilgi teknolojileri sektörü başta olmak üzere birçok alanda önemli bir yer edinmiş olan çevik proje yönetim yaklaşımlarının çalışan performansı üzerindeki doğrudan etkileri ve bununla birlikte çevik proje yönetim yaklaşımlarını oluşturan yönetim, süreç, organizasyon, insan, proje ve teknik alt boyutlarının çalışan performansı üzerinde oluşturacağı etki ve rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır.Literatürde, çevik uygulamalar ve çalışan performansı arasındaki ilişki üzerine yapılmış az sayıda çalışmanın olması, bu çalışmanın ilerletilmesinde temel motivasyonu oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini, bilgi teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yazılım projelerinde çalışan beyaz yakalı çalışanlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada toplanan veriler 2 ölçek aracılığı ile elde edilmektedir. Bunlardan ilki Bergman (2018)'in oluşturduğu, Yeşilyurt (2022)'nin Türkçe'ye çevirerek geçerliliğini ve güvenilirliğini test ettiği 40 maddelik Çevik Proje Yönetim Yaklaşımları Ölçeği'dir. İkinci ölçek ise Goodman ve Svyantek (1999) tarafından oluşturulan ve Erkmen, Bozkurt ve Yiğit (2016) tarafından geçerlilik, güvenilirlik ve Türkçe uyarlama çalışması yapılan 9 maddelik Çalışan Performans Ölçeği'dir. Ayrıca anket formunun ilk bölümünde çalışanların demografik özelliklerine ilişkin maddeler de yer almaktadır. Çevrimiçi platformlar yardımıyla anket tekniği kullanılarak veri toplama süreci ilerletilmiştir. 108 katılımcının yanıtlarını içeren veri setinin elde edilmesi ile Yapısal Eşitlik Modelleme yöntemi kullanılarak araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişki Smart PLS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, çevik proje yönetim metotlarının çalışan performansı üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yönetim, süreç, proje ve insan alt boyutlarının çalışan performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasına karşın organizasyon ve teknik alt boyutlarının çalışan performansı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Bu çalışmanın ortaya koyduğu model ve değişkenler arasında kurulan ilişkiyi anlamlandırması yönüyle literatüre katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the fact that companies can reach different local and global markets much more easily is one of the main factors in increasing the level of competition. In this context, the emergence of competitive market conditions has resulted in the use of different approaches in the management processes of projects, which are unique business units where the goals and strategies of organizations are implemented. There is a close relationship between employee performance, which is the most critical element of organizational production processes, and project management processes to ensure organizational success. In this research, the direct effects of agile project management approaches, which have emerged as an alternative to situations where traditional project management approaches are inadequate and have gained an important place in many areas, especially in the information technologies sector, on employee performance will be examined. In addition, it is aimed to determine the impact and role of the management, process, organization, human, project, and technical sub-dimensions that constitute agile project management approaches on employee performance. The fact that there are few studies in the literature on the relationship between agile practices and employee performance constitutes the main motivation for furthering this study. The population of the research consists of whitecollar employees working on software projects of companies operating in the information technologies sector. The data collected in this study is obtained through 2 scales. The first of these is the 40-item Agile Project Management Approaches Scale, created by Bergman (2018) and factor analyzed and translated into Turkish by Yeşilyurt (2022). The second scale is the 9-item Employee Performance Scale created by Goodman and Svyantek (1999) and its tests and Turkish adaptations were made by Erkmen, Bozkurt and Yiğit (2016). Additionally, the first part of the survey form includes items regarding the demographic characteristics of the employees. The data collection process was advanced using the survey technique with the help of online platforms. By obtaining the data set containing the responses of 108 participants, the relationship between the variables of the study was analyzed using the Structural Equation Modeling method with the help of the Smart PLS program. As a result of the research, it was concluded that agile project management methods have a positive and significant effect on employee performance. In addition, although the management, process, project, and people sub-dimensions have a positive effect on employee performance, the organization and technical sub-dimensions do not have a significant effect on employee performance. It is expected that this study will contribute to the literature by making sense of the relationship established between the models and variables it presents.