Akkeçi oğlaklarının 6 aylık yaşa kadar olan büyüme eğrilerinin çizilmesi üzerine bir araştırma
An Investigation on the growth curves of white goat (Akkeçi) kids until the age of six months
  1. Tez No: 85245
  2. Yazar: SEZAİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM MUTAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
öz AKKEÇİ OĞLAKLARININ 6 AYLIK YAŞA KADAR OLAN BÜYÜME EĞRİLERİNİN ÇİZİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Sezai ALKAN Yüksek Lisans Tezi. Zootekni Anabilim Dalı. Ocak 1998 33 sayfa Bu çalışma ile Akkeçi oğlaklarında 6 aylık bir büyüme peryodunca iki haftalık aralıklarla alınan canlı ağırlık verileri kullanılarak büyüme eğrilerinin çizilmesi amaçlanmıştır. Tüm deneme süresince (denemeye alınan) oğlaklar analarının yanında tutulmuşlar ve yaklaşık olarak 2.5 aylık yaşa ulaştıktan sonra creep graizing sistemiyle bu oğlaklara kaliteli oğlak büyütme yemi verilmiştir. Analizler yapılırken denemeye alman oğlaklar doğum tipleri ve cinsiyetleri dikkate alınarak tekiz erkek, tekiz dişi, ikiz erkek ve ikiz dişi gruplarına aynlmıştır.Daha sonra herbir oğlağa ait belirltme katsayıları hesaplanmış ve büyüme eğrileri çizilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, birkaç oğlak hariç diğerlerinde doğrusal büyüme modeli iyi yanıt vermiştir.Aynca doğrusal model için, yapılan regresyon katsayılarının homojenlik kontrolü sonuçlan,herbir oğlak için tahmin edilen regresyon doğrularının homojen olmadığını ve bundan dolayıda ortak bir regresyon doğrusunun çizilemeyeceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Akkeçi, büyüme modeli, canlı ağırlık artışı, regresyon denklemleri, regresyonlann homojenliği. JÜRİ: Prof.Dr. Salim MUTAF Doç.DrlZaferARIK Dr.MSoner BALCIOĞLU
Özet (Çeviri)
abstract an Investigation on the growth curves of whîte goat (akkeçi ) kids until the age of stx months. Sezai ALKAN M.Sc. Thesiss. Department of Animal Science. January 1997 33 pages By this researc it was aimed to draw growth curves by using White Goat Kids' weight data which were obtained two week intervals during six months growing period. în order to estimate kids' growing versus time; firstly whole animals, in trial were seperated into four grups by considering birth type and sex, such as single male, single female, twin male and twin female grups.Later, determination coefficients and regression equation for each kid were calculated and growth curves were drawedLinear growth model have good response for most of kids, except a few kids. Result of regression coefficients homogenity controls for linear model showed that the regression lines for each kids not homogenius and it's impossible to draw common regression line. KEY WORDS: White Goat, Growth Model, Linear Model, Live Weight Gain, Regression Equations, Homogenity of Regressions. COMMİTTEE:Prof.Dr.Salim MUTAF Assoc.Prof.DrlZafer ARK. Dr.M. Soner BALCIO?LU