Türkçe öğretmenlerinin okuduğunu anlamanın geliştirilmesinde yöntem ve teknik kullanımına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of Turkish teacher's opnions on the use of methods and tecniquens in improving reading comprehension
  1. Tez No: 852451
  2. Yazar: ÖZNUR VERGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmanın temel problemi“Türkçe öğretmenlerinin, okuduğunu anlama becerisinin geliştirilmesinde kullanılan yöntem ve tekniklere ilişkin görüşleri nelerdir/nasıldır”şeklinde ifade edilmiştir. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemi olan durum çalışması ile desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul/Güngören'de bulunan bir devlet ortaokulunda görev yapan 11 Türkçe öğretmeni oluşturmuştur. Öğrencilerin okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için Türkçe öğretmenlerinin uyguladıkları yöntem ve teknikler hakkında Türkçe öğretmenleriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiş, analizi kısmında ise içerik analizinden faydalanılmış ve toplanan veriler detaylı bir şekilde çözümlenmiştir. Analiz sonucunda ise elde edilen bulgular incelendiğinde toplam 12 kategoriye ve 173 kod'a ulaşılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen her bir kategoriye ilişkin bulgular kodlanarak ayrı tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin, okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için ifade ettiği fikirlerin ve kullandıkları yöntem ve tekniklerin benzer olduğu; aralarında ciddi bir anlayış/uygulama farklılığının olmadığı ortaya konmuştur. Çalışmaya katılan öğretmenlerin, okuduğunu anlama becerisine yönelik kullandıkları veya önerdikleri yöntem ve teknikleri rastgele dile getirdikleri alan yazın incelemesi neticesinde ortaya konmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerin bu konudaki bilgi düzeylerini artırmanın, okuduğunu anlama becerisini geliştirmeye yönelik olumlu sonuçlar ortaya çıkaracağı ön görülmektedir. Bununla birlikte araştırmanın, okuduğunu anlama konusunda uygulanan yöntem ve teknikleri referans alarak yapılacak düzenleme ve uygulamalarla ilgili bilgi sunması açısından önem taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main problem of the research was expressed as“What are the opinions of Turkish teachers regarding the methods and techniques used in developing reading comprehension skills?”This research was designed with a case study, which is a qualitative research method. The study group of the research consisted of 11 Turkish teachers working in a public secondary school in Istanbul/Güngören. Semi-structured interviews were held with Turkish teachers about the methods and techniques applied by Turkish teachers to improve students' reading comprehension skills. The data of the research was obtained from semi-structured interviews, and in the analysis part, content analysis was used and the collected data was analyzed in detail. As a result of the analysis, when the findings were examined, a total of 12 categories and 173 codes were reached. The findings for each category obtained as a result of the analysis were coded and presented in separate tables. As a result of the research, the ideas expressed by the teachers and the methods and techniques they used to improve reading comprehension skills were similar; It has been revealed that there is no serious difference in understanding/practice between them. It was revealed as a result of the literature review that the teachers participating in the study randomly mentioned the methods and techniques they used or suggested for reading comprehension skills. Therefore, it is predicted that increasing teachers' knowledge on this subject will produce positive results in improving reading comprehension skills. However, it is thought that the research will be important in terms of providing information about the arrangements and practices to be made with reference to the methods and techniques applied in reading comprehension.