Masquelet cerrahi tekniği uygulanarak tedavi edilen kemik defekti olan hastaların klinik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and functional results of patients with bone defect treated using Masquelet surgical technique
  1. Tez No: 852473
  2. Yazar: AHMET TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ BİLAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Kemik defektlerinin yönetimi altta yatan neden ne olursa olsun zordur ve komplikasyonu yüksektir. Biz bu çalışmamızda, osteomiyelit ve travmaya sekonder oluşan kaynamama sonrası ortaya çıkan kemik defektlerinin tedavisinde Masquelet 'in indükte membran tekniği (MİMT) kullanılan hastalarımızı inceledik. Tedavi sonrasında ise SF-36 ve LEFS ölçekleri ile hastanın genel sağlık durumu ve fonksiyonel kapasitesini, ek olarak Lane ve Sandhu skoru ile radyolojik kırık iyileşmesini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: KSÜ SUAH Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, hastane otomasyon sisteminde 01.01.2010-01.12.2023 tarihleri arasında, travma veya osteomiyelit nedeniyle Masquelet cerrahisi yapılmış olan hastalar belirlendi, öyküleri, demografik verileri ve cerrahi alan özellikleri not edildi. Hastalara sistemde kayıtlı telefon ve adres bilgilerinden ulaşılarak rutin muayene için davet edildi. Son muayene için başvuran hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu (BGOF) alınarak SF-36, LEFS anketleri uygulandı, düz grafi çekildi. Bu grafiler incelenerek kemik kaynaması, Lane ve Sandhu skorlama sistemi kullanılarak, değerlendirildi. Ardından hastaların verileri kaydedilip, uygun istatistiksel analiz yapılarak sonuçlar değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada, Masquelet tekniği kullanılarak tedavisi tamamlanan 10 (%71) erkek, 4 (%29) kadın olmak üzere toplam 14 hasta incelenmiştir. Hastaların ortalama yaşı 35±15,45 yıl (kadın ve erkek grup benzer), ortalama takip süresi 6(2-13) yıl, ortalama kemik defekti 8(2,8-14,8) cm olarak hesaplanmıştır. Birinci aşama cerrahi ve ikinci aşama cerrahi arasındaki ortalama sürenin ise 96(53-215) gün olduğu görülmüştür. Bu teknik kullanılarak tedavi edilen 14 hastamızın son kontrollerinde 13'ünde(%93) kaynama bulguları görülmüş 1(%7) tanesinde ise kaynama olmamıştır. Çalışmamızda ortalama MCS skoru 65.33±6,51 olup, katılımcıların genel olarak iyi bir mental sağlık durumuna sahip olduğunu; PCS skoru ise 35.25±5,41 bulunmuş olup fiziksel sağlık durumlarının daha zorlayıcı olduğunu göstermektedir. Ortalama LEFS skoru 54±15,69 olup her iki cinsiyette benzer olarak bulunmuştur. Sonuç: Masquelet 'in indükte membran tekniği (MİMT), kemik defekti olan vakaların tedavisinde altta yatan neden ne olursa olsun etkili, uygulanabilir bir yöntemdir. Defekt boyutundan bağımsız olarak tüm uzun kemiklere uygulanabilir olan bu yöntem, usulüne bağlı kalınarak yapılmalıdır. Diğer kemik defekti prosedürlerine göre kısa tedavi süresi ve nispeten basit olması bu tekniğin tercih edilmesinde önemlidir. Çalışmamız, hastaların fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarının, cerrahi süreçlerle karmaşık bir şekilde ilişkili olduğunu ve MİMT tekniğinin kemik defekti olan osteomiyelit ve nonunion hastalarında kullanılabilir, kompleks olmayan başarılı bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Bone defects are difficult to manage regardless of the underlying cause and have high complications. In this study, we examined our patients in whom Masquelet's induced membrane technique (MIMT) was used in the treatment of bone defects that occurred after nonunion secondary to osteomyelitis and trauma. After the treatment, we aimed to evaluate the patient's general health status and functional capacity with the SF-36 and LEFS scales, as well as radiological fracture healing with the Lane and Sandhu score. Materials and Methods: In KSÜ SUAH Department of Orthopedics and Traumatology, patients who underwent Masquelet surgery due to trauma or osteomyelitis were identified in the hospital automation system between 01.01.2010 and 01.12.2023, and their stories, demographic data and surgical field characteristics were noted. Patients were invited for routine examination by contacting them through the phone number and address information registered in the system. Informed consent form (BGOF) was obtained from the patients who applied for the final examination, SF-36 and LEFS questionnaires were applied, and plain radiography was taken. These radiographs were examined and bone union was evaluated using the Lane and Sandhu scoring system. Then, the patients' data were recorded and the results were analyzed by performing appropriate statistical analysis. Results: In this study, a total of 14 patients, 10 (71%) males and 4 (29%) females, whose treatment was completed using the Masquelet technique, were examined. The average age of the patients was calculated as 35±15.45 years (male and female groups are similar), the average follow-up period was 6(2-13) years, and the average bone defect was calculated as 8(2.8-14.8) cm. It was observed that the average time between first stage surgery and second stage surgery was 96 (53-215) days. At the last follow-up of our 14 patients treated using this technique, signs of union were observed in 13(%93), and no union occurred in 1(%7) of them. In our study, the average MCS score was 65.33±6.51, indicating that the participants generally had a good mental health status; The PCS score was found to be 35.25±5.41, indicating that physical health conditions are more challenging. The mean LEFS score was 54±15.69 and was found to be similar in both genders. Conclusion: Masquelet's induced membrane technique (MIMT) is an effective and applicable method in the treatment of cases with bone defects, regardless of the underlying cause. This method, which can be applied to all long bones regardless of the defect size, must be performed in accordance with the procedure. The short treatment time and relative simplicity compared to other bone defect procedures are important in choosing this technique. Our study shows that patients' physical and mental health conditions are complexly related to surgical processes and that the MIMT technique is a successful, non-complex method that can be used in patients with bone defects such as osteomyelitis and nonunion.