Ağartmanın farklı yöntemlerle polimerize edilen alkazit restoratif materyalin renk ve yüzey mikro sertlik değişimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of bleaching on the color and surface microhardness change of alkasite restorative material polymerized by different methods
- Tez No: 852497
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER DENİZ ARISU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; ağartmanın farklı yöntemler ile polimerize edilen alkazit restoratif materyal yüzeyine uygulanmasının, restoratif materyalin yüzey sertliği ve renk değişimi üzerine etkilerinin in vitro yöntemler kullanılarak incelenmesidir. Çalışmada alkazit restoratif materyal Cention N (Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenştayn) ile 5 mm çapında ve 4 mm kalınlığında pleksiglas kalıplarda toplam 60 adet örnek (N=60) kimyasal olarak (Grup A), 3. jenerasyon LED ışık cihazları Valo (Ultradent Products Inc., UT, ABD) (Grup B) ve Bluephase 20i (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Lihtenştayn) (Grup C) kullanılarak polimerize edildi. Örnekler 24 saat 37 ⁰C'lik etüvde distile su dolu kaplara yerleştirilerek bekletildi. Başlangıç renk ölçümleri spektrofotometre (Vita Easy Shade Compact, VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya), başlangıç üst ve alt yüzey mikro sertlik ölçümleri için Vickers sertlik ölçüm cihazı (Shimadzu HMV-2, Japonya) kullanılarak yapıldı. Örnekler 15 gün boyunca kahve içeren kaplarda 24 saat 37°C'lik etüvde bekletildi. 15. gün renk ve üst yüzey mikro sertlik ölçümleri tekrarlanan örnekler uygulanacak ağartma protokolüne göre her grupta 10 örnek olacak şekilde rastgele ikişer alt gruba ayrıldı (n=10). Örneklerin yarısına %10 KP ev tipi ağartma diğer yarısına %40 HP ofis tipi ağartma uygulandı. Ağartmadan sonra renk ve üst yüzey mikro sertlik ölçümleri tekrarlandı. Elde edilen verilerin gruplara göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi, grupların kendi içinde karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, başlangıç, on beşinci gün ve ağartma sonrası renk ve mikro sertlik ölçümlerinin karşılaştırılmasında Friedman testi, renk ve mikro sertlik ölçümlerinin kendi arasında karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanılarak istatistiksel analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effects of applying the bleaching materials to the surface of an alkasite restorative material polymerized by different methods, on the surface micro hardness and color change of the restorative material, using in vitro methods. In the study, a total of 60 samples (N=60) of alkasite restorative material Cention N (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) were prepared and placed in 4 mm thick and 5 mm diameter in plexiglass molds, then polymerized according to the manufacturer's instructions using chemical self-curing (Group A), 3rd Generation LED Valo (Ultradent Products Inc., South Jordan, UT, USA) (Group B) and Bluephase 20i (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Lihtenştay) (Group C) in plexiglass molds. The upper surfaces of the marked samples were stored in distilled water-filled containers at 37°C for 24 hours. Initial color measurements were recorded by a spectrophotometer (Vita Easy Shade Compact, VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany), and initial upper and lower surface microhardness measurements were recorded by a Vickers hardness tester (Shimadzu HMV-2, Japan). The samples were kept in containers containing coffee for 15 days at 37°C. On the 15th day, the color and upper surface microhardness measurements were repeated, and the samples were randomly divided into two subgroups of ten samples each according to the bleaching protocol applied in each group. Home bleaching agent 10% KP was applied to half of the samples, and office bleaching agent 40% HP was applied to the other half. After bleaching, color and upper surface microhardness measurements were repeated. Statistical analyses were performed using the Kruskal Wallis test for the comparison of data between groups, Mann Whitney U test for the comparison of data within groups, Friedman test for the comparison of color and microhardness measurements before and after bleaching, and Wilcoxon test for the comparison of color and microhardness measurements between groups.