Tip 2 diyabetli bireylerin diyet memnuniyet durumları ile diyete bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between diet satisfaction score and diet adherence levels of type 2 diabetic individuals
  1. Tez No: 852596
  2. Yazar: BURCU DİCLE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR TÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyabet Destek Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğine başvuran tip 2 diyabetli hastaların diyet memnuniyet durumları ile Akdeniz diyetine bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak Mart- Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya 18-65 yaş aralığındaki, en az bir yıldır tip 2 diyabet tanısı olan, poliklinik diyetisyeni tarafından Akdeniz diyeti tıbbi beslenme tedavisi uygulanması kararı verilmiş, gebe olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 223 birey dahil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; katılımcıların Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği'nden aldıkları puanların ortalaması 9,41 ± 2,06 ve Diyet Memnuniyet Ölçeği'nden aldıkları puanların ortalaması 31,92 ± 5,69 olarak belirlenmiştir. Verilerin sonuçları analiz edildiğinde; katılım gösteren bireylerin Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği ile Diyet Memnuniyet Ölçeği puanları arasında pozitif yönlü çok zayıf ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulara göre; bireylerin diyet memnuniyet durumları arttıkça diyetlerine olan bağlılık düzeylerinin de arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted between March and August 2023 to examine the relationship between dietary satisfaction and adherence to the Mediterranean diet in patients with Type 2 diabetes who applied to the outpatient clinic of Ege University Faculty of Medicine Hospital, Department of Endocrine and Metabolic Diseases. The study included 223 individuals between the ages of 18-65, diagnosed with Type 2 diabetes for at least one year, decided by the outpatient dietitian to apply Mediterranean diet medical nutrition therapy, non-pregnant and who agreed to participate in the study. According to the results obtained from the study, the mean scores of the participants on the Mediterranean Diet Commitment Scale were 9.41 ± 2.06 and the mean scores on the Diet Satisfaction Scale were 31.92 ± 5.69. When the results of the data were analyzed, it was determined that there was a very weak positive relationship between the Mediterranean Diet Commitment Scale and Diet Satisfaction Scale scores of the participating individuals. According to these findings, it was concluded that as individuals' diet satisfaction increased, their level of adherence to their diets also increased.