Tekrarlanan ölçüm düzenlerinde varyans çözümlemesi
- Tez No: 8526
- Danışmanlar: PROF. DR. F. ZEHRA MULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
OZIT Bu çalışmada., özellikle sağlık alanındaki uygulamalardan elde edilen ölçümlerin değerlendirilımesini konu alan tek rarlanan ölçümlerde varyans çözümlemesi incelenmiş ve ta rihi gelişimi verilmiştir. Tekrarlanan ölçüşlerde tensel olacak bazı konulara değinilmiştir " Aynı denek üzerinden tekrarlanan ölçüşlere sahip tek etken li deneyler,, tak etken üzerinden tekrarlanan ölçümlere sahip iki etkenli deneyler, tek etken üzerinden tekrarlanan öl çümlere sahip üç etkenli deneyler ye iki etken üzerinden tekrarlanan ölçümlere sahip üç etkenli deneyler tanıtılma ya çalışılmıştır. Tekrarlanan ölçüm düzenlerinde varyans kovaryans matrisi nin heterojen olması durumunda homojenliğin eksikliğini gidersek için geliştirilen yönte m tanıtılmıştır, Konunun aydınlanabilmesi için- A.Ü, Veteriner Fakültesi araştırma- larından veri alınıp bir problem çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study? variance analysis on the repeated measures regarding the evaluation of the available measurements yield by the applications especially in the field of health has been investigated and its historical development was given» Some aspects that may be a basis for the repeated measures have also been cited» Single-factor experiments having repated measures on the sasae elements* two-factor experiments with repeated measures on one-factor,, three-factor experiments with repeated measures on one factorr three-factor experiments with repeated measures on two factors have been introduced» The sethod that was developed in order to overcosae the variaace-covariance aatrix heterogeneity in the repeated measures systems has been explained. A case study related with data Ankara University Yeterinery Faculty has been carried out in order to enlighten the subject.