Yeni ftalosiyanin bileşiklerinin alzheimer hastalığı üzerinde etkinliklerinin incelenmesi
Investigation of the effects of new phthalocyanine compounds on alzheimer's disease
  1. Tez No: 852604
  2. Yazar: DİDEM AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada suda çözünebilen periferal tetra-({6-[3-(dietilamonyum)fenoksi)heksil}oksi substitüe çinko ve nikel ftalosiyanin (DE-C6-ZnQ ve DE-C6-NiQ) bileşiklerinin Alzheimer hastalığına karşı ilaç olma potansiyellerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda bileşiklerin asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzim inhibisyonları ve kinetikleri UV-Vis spektrofotometri ile belirlenmiştir. Bileşiklerin plazmid pBR322 DNA nükleaz özellikleri agaroz jel elektroforez yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca bileşiklerin kolinesteraz enzimlerine karşı inhibisyonuna ait moleküler kenetleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin insan nöroblastoma hücre hattına (SH-SY5Y) karşı sitotoksik etkinlikleri [3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolium bromür] (MTT) hücre canlılığı testi kullanılarak incelenmiştir. Moleküler kenetleme sonuçlarına göre DE-C6-CN ve AChE arasında BuChE'den daha güçlü bir afinite olduğu bulunmuştur. DE-C6-ZnQ ve DE-C6-NiQ, standart olarak kullanılan galantaminden daha yüksek inhibisyon etkilerine sahip ve her iki bileşik de Lineweaver-Burk grafiklerine göre AChE ve BuChE üzerinde yarışmalı inhibisyon göstermişlerdir. DE-C6-NiQ, SH-SY5Y hücrelerinde DE-C6-ZnQ'dan daha güçlü bir sitotoksik etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Tüm bu sonuçlar, DE-C6-ZnQ'nun Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to investigate the potential of water-soluble peripheral tetra-({6-[3-(diethylammonium)phenoxy)hexyl}oxy substituted zinc and nickel phthalocyanine (DE-C6-ZnQ and DE-C6-NiQ) compounds as drugs against Alzheimer's disease. In this context, the inhibitions and kinetics of the compounds on acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase enzymes were determined using UV-Vis spectrophotometry. The plasmid pBR322 DNA nuclease properties of the compounds were investigated using agarose gel electrophoresis. Molecular docking studies on the inhibition of cholinesterase enzymes by the compounds were also conducted. The cytotoxic activities of the compounds against the human neuroblastoma cell line (SH-SY5Y) were examined using the [3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide] (MTT) cell viability test. According to the molecular docking results, it was found that DE-C6-CN had a stronger affinity with AChE than BuChE. DE-C6-ZnQ and DE-C6-NiQ exhibited higher inhibitory effects compared to the standard galantamine, and both compounds showed competitive inhibition on AChE and BuChE according to Lineweaver-Burk plots. DE-C6-NiQ was found to have a stronger cytotoxic effect on SH-SY5Y cells compared to DE-C6-ZnQ. All these results indicate the potential of DE-C6-ZnQ in the treatment of Alzheimer's disease.