Migren ve gerilim tipi baş ağrısı olan bireylerde kranioservikal açı, ağrı, dizabilite ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of craniocervical angle, pain, disability and quality of life in individuals with migrai̇ne and tension-type headache
  1. Tez No: 852624
  2. Yazar: YEGANEH KARIMZADEHASL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, migren ve gerilim tipi baş ağrısı (GTBA) olan bireylerde kranioservikal açı (KSA), ağrı, dizabilite, yorgunluk ve yaşam kalitesini karşılaştırmaktır. Çalışmaya nöroloji doktoru tarafından tanısı konulmuş yaş ortalaması 32,14 ± 12,54 yıl olan migren tanılı 22 birey ile yaş ortalaması 34,45 ± 12,91 yıl olan GTBA olan 22 birey ve yaş ortalaması 37,77 ± 13,95 yıl olan sağlıklı 22 birey olmak üzere toplam 66 birey dahil edildi. Bireylerin fiziksel ve sosyodemografik bilgileri değerlendirildikten sonra; KSA için fotogrametri, ağrı şiddeti için Visual Analog Skalası (VAS), dizabilite için ağrı özür indeksi (PDİ) ve baş ağrısı etki testi (HİT), yaşam kalitesi için Nottingham Sağlık Profili (NHP) ve yorgunluk düzeyi için Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS) kullanıldı. Bireylerin ağrı ortalamaları Migren tanılı bireylerde 8,77 ± 1,58, GTBA tanılı bireylerde 6,4 ± 2,21 idi. HİT toplam puanı ( p= 0,0001), NHP ağrı puanı (p=0,001), FSS toplam puanı (0,004), Migrenli ve GTBA'lı bireylerde Sağlıklı bireylere göre daha yüksekti. NHP Uyku (p=0.012), NHP Fiziksel aktivite (p=0.013) ve NHP toplam puanı (NHP=0,004), Migrenli bireylerde Sağlıklı bireylere göre daha yüksekti. Bu çalışmanın sonucunda; Migren ve GTBA olan bireylerin KSA değerlerinin benzer olduğu bulundu. Migren tanılı bireylerin VAS değerlerinin GTBA olan bireylerden daha yüksek olduğu, ek olarak Migren ve GTBA tanılı bireylerin yaşam kalitesi, dizabilite ve yorgunluk parametrelerinin Sağlıklı bireylerden daha kötü olduğu bulundu. Sonuç olarak; Migren ve GTBA tanılı bireylerin kapsamlı değerlendirlmesinin bireye özgü oluşturulacak fizyoterapi programının belirlenmesinde önemli rol oynayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the craniocervical angle, pain, disability, fatique and quality of life in individuals with migraine and tension-type headaches. A total of 66 individuals, including 22 individuals with migraine with an average age of 32 years, 22 individuals with tension-type headache with an average age of 34 years, and 22 healthy individuals with an average age of 37 years, diagnosed by a neurological doctor, were included in the study. After querying the participants' physical and sociodemographic information, photogrammetry was used for CCA assessment, Visual Analog Scale (VAS) for pain intensity, Pain Disability Index (PDI) and Headache Impact Test (HIT) for disability, Nottingham Health Profile (NHP) for quality of life, and Fatigue Severity Scale (FSS) for fatigue level. The average pain scores for individuals were 8.77 ± 1.58 for migraine, and 6.4 ± 2.21 for TTH. The HIT total score (p=0.0001), NHP pain score (p=0.001), FSS total score (p=0.004) were higher in both migraine and TTH groups compared to healthy individuals. NHP Sleep (p=0.012), NHP Physical Activity (p=0.013), and NHP total score (p=0.004) were also higher in individuals with migraine compared to healthy individuals. In the course of this study, it was found that individuals with migraine and TTH exhibit similar levels of CCA values. However, individuals diagnosed with migraine demonstrated higher VAS values compared to those with TTH. Additionally, individuals with migraine and TTH displayed poorer scores in terms of quality of life, disability, and fatigue parameters compared to healthy individuals. As a result, it is concluded that a comprehensive assessment of individuals diagnosed with migraine and TTH will play a crucial role in determining a physiotherapy program tailored to each individual.