Okülo-motor egzersizlerinin tenis becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of oculo-motor exercise on tennis skills
- Tez No: 852658
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN CEYLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bayburt Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, tenisçilere uygulanan okülo-motor egzersizlerinin tenis becerileri (servis, hewitt, forehand, backhand, ITN) üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlandı. Çalışmanın evrenini En az üç yıl tenis geçmişi olan ve resmi müsabakalara katılmış tenisçiler oluştururken örneklem grubunu Trabzon büyük şehir belediyesi bünyesinde spor yapan 20 tenisçi oluşturmaktadır. Çalışma grupları rastgele yöntemle 10'an kişilik deney ve kontrol grupları olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup normal antrenmanlarına devam etmesine, ek olarak deney grubuna haftanın 6 günü günlük 10 dk 2 set halinde 8 hafta boyunca okulo-motor egzersizler uygulandı. Bu araştırmada bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini incelemek için kontrol gruplu ön test son test deseni yöntem olarak belirlendi. Çalışmada; atış hızı (radar cihazı ile), servis atış hızı, servis isabet testi, tenis beceri testi (Hewitt testi), ve ITN testi uygulanarak ölçümler yapıldı. Verilerin sayısal sunumunda aritmetik ortalama, standart sapma, standart hata, güven aralığı değeri (95% güven aralığında) ve normal dağılım istatistiği (Shapiro-Wilks) testleri, sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildi. Verilerin analizinde araştırma desenine uygun parametrik testlerden karışık ölçümler için iki yönlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of oculo-motor exercises on tennis skills (serve, hewitt, forehand, backhand, ITN). The population of the study consisted of tennis players who had at least three years of tennis history and participated in official competitions, while the sample group consisted of 20 tennis players playing sports within Trabzon Metropolitan Municipality. The study groups were randomly divided into two groups of 10 each, experimental and control groups. Both groups continued their normal training, in addition, the experimental group was given oculo-motor exercises for 8 weeks in 2 sets of 10 minutes daily 6 days a week. In this study, pre-test post-test design with control group was determined as the method to examine the effect of the independent variable on the dependent variable. In the study; shot speed (with radar device), serve speed, serve accuracy test, tennis skill test (Hewitt test), and ITN test were performed. In the numerical presentation of the data, arithmetic mean, standard deviation, standard error, confidence interval value (95% confidence interval) and normal distribution statistics (Shapiro-Wilks) tests, it was determined that the data showed normal distribution. Two-way analysis of variance for mixed measures, one of the parametric tests appropriate to the research design, was used to analyze the data.