Göğüs tüpü olan hastaların deneyimlerinin incelenmesi
A review of the experiences of patients with chest tubes
  1. Tez No: 852659
  2. Yazar: YEŞİM ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu araştırma göğüs tüpü olan hastaların deneyimlerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma nitel fenomolojik tipte ölçüt örneklem yöntemi ile yapıldı. Araştırmanın evrenini Bursa ilinde yer alan bir üniversite hastanesi, örneklemini göğüs tüpü takılan on hasta oluşturdu. Veriler hastaların kendi odalarında 20-25 dakika süre yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Veriler ses kayıt cihazı ile kaydedildi. Kaydedilen veriler, hastaların ifadeleri değiştirilmeden, doğrudan araştırmacı tarafından bilgisayar ortamına aktarıldı. Verilerin analizinde MAXQDA 2022 programı kullanıldı. Bulgular: Hastaların %90'ı erkek ve %10'u kadındır. Yaş ortalamaları 63,6 olarak bulundu. Göğüs tüpü takılması ve göğüs tüpü takılan hastanın bakım süreci olmak üzere iki ana temadan ve farkındalık, yaşanan güçlükler, hasta duygu durumu, bakım kalitesinin geliştirilmesi, bakım kolaylaştırıcılar, bakım engelleri olmak üzere altı alt temadan oluştu. Sonuç: Göğüs tüpü olan hastaların ağrı ve anksiyete yaşadığı, bilgilendirme süreçlerinde farklılıkların olduğu, solunumunda iyileşme görüldüğü, psikolojik desteğe ihtiyaç duydukları, uyku düzeninde bozulmalar olduğu ve kişisel bakımını yerine getirirken desteğe ihtiyaç duydukları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the experiences of patients with chest tubes. Materials and Methods: The research was conducted using a qualitative phenomenological design with a criterion sampling method. The population of the study consisted of a university hospital located in Bursa province, and the sample included ten patients who had undergone chest tube insertion. Data were collected through face-to-face interviews lasting 20-25 minutes in the patients' own rooms. The interviews were recorded using an audio recording device. The recorded data were transcribed verbatim by the researcher without altering the patients' expressions and then transferred to a computer for analysis. MAXQDA 2022 software was utilized for data analysis. Results: Ninety percent of the patients were male, and ten percent were female. The average age was found to be 63.6. Two main themes emerged from the study: the process of chest tube insertion and the care process for patients with chest tubes. These main themes further comprised six sub-themes: awareness, difficulties experienced, patient emotional status, improving care quality, care facilitators, and care barriers. Conclusion: The study concluded that patients with chest tubes experience pain and anxiety, encounter variations in the informational process, show improvement in their respiratory condition, require psychological support, experience disruptions in sleep patterns, and need assistance in performing personal care.