Depresyon tanılı hastalarda bilişsel esneklik veduygu düzenleme becerilerinin semptom şiddetineetkileri
The effects of cognitive flexibility and emotionregulation skills on symptom severity in patientsdiagnosed with depression
- Tez No: 852661
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, majör depresif bozukluk tanılı hastalarda bilişsel esneklik ve bilişsel duygu düzenleme becerilerinin semptom şiddetine etkisini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir Bir devlet hastanesinin psikiyatri polikliniğine başvuran majör depresyon tanısı almış hastalar araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan 188 hasta çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) kullanılarak toplanmıştır. Hastaların depresif semptom şiddeti oldukça yüksek, bilişsel esneklikleri orta düzeyde olduğu saptandı. Depresif semptom şiddeti ve bilişsel esneklik düzeyi arasında negatif yönde ilişki olduğu, bilişsel esnekliğin depresif semptom şiddetini yordayan bir değişken olduğu ve % 17'sini açıkladığı belirlendi. Hastaların bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden en fazla“Düşünceye odaklanma (ruminasyon)”stratejisini kullanma eğiliminde oldukları görüldü. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin depresif semptom şiddetini yordayan bir değişken olduğu ve depresif semptom düzeyindeki değişimin %25.5'ini açıkladığı belirlendi. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden yıkım, kendini suçlama, diğerlerini suçlama ve kabul etme ile depresif semptom şiddeti arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu bulundu. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden“pozitif tekrar odaklanma”,“bakış açısına yerleştirme”,“pozitif tekrar gözden geçirme”,“plan yapmaya tekrar odaklanma”ile depresif semptom şiddeti arasında negatif yönde ilişki olduğu bulundu. Hastalarda semptom yönetiminde, bilişsel esneklik ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden“pozitif tekrar odaklanma”,“bakış açısına yerleştirme”,“pozitif tekrar gözden geçirme”,“plan yapmaya tekrar odaklanma”düzeyi arttığında depresif semptom şiddeti de azalmaktadır. Hastaların semptom şiddetlerini azaltmaya, bilişsel esneklik ve bilişsel duygu düzenleme düzeylerini arttırmaya yönelik hemşirelik girişimlerin planlanıp uygulanması önerilir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of cognitive flexibility and cognitive emotion regulation on symptom severity in patients diagnosed with major depressive disorders and to reveal the relationship between them. Patients diagnosed with major depression who applied to the psychiatry outpatient clinic of a state hospital constituted the population of the study and 188 patients who met the research criteria constituted the sample of the study. Data were collected using the Personal Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Cognitive Emotion Regulation Scale (CEDS) and Cognitive Flexibility Inventory (CFI). Patients were found to have high depressive symptom severity and moderate cognitive flexibility. It was determined that there was a negative relationship between depressive symptom severity and cognitive flexibility level, cognitive flexibility was a variable predicting depressive symptom severity and explained 17% of it. It was observed that the patients tended to use the“focusing on thought (rumination)”strategy the most among the cognitive emotion regulation strategies. It was determined that cognitive emotion regulation strategies were a variable predicting depressive symptom severity and explained 25.5% of the change in depressive symptom level. It was found that there was a positive relationship between cognitive emotion regulation strategies of destruction, self-blame, blaming others and acceptance and depressive symptom severity. Among the cognitive emotion regulation strategies,“positive refocusing”,“placing in perspective”,“positive reviewing”,“refocusing on planning”were found to be negatively correlated with depressive symptom severity. When the level of“positive refocusing”,“placing in perspective”,“positive reviewing”,“positive reviewing”,“refocusing on making plans”, which are among cognitive flexibility and cognitive emotion regulation strategies in symptom management, increases in patients, depressive symptom severity also decreases. It is recommended to plan and implement nursing interventions to decrease symptom severity and increase cognitive flexibility and cognitive emotion regulation levels of patients.