Evde bakım sürecinde verilen hemşirelik bakımında tele-sağlık yönteminin hastaların yaşam kalitesi ve özyeterlilik düzeyine etkisi
Effect of tele-health method in nursing care given in home care process on patients quality of life and self-sufficiency level
- Tez No: 852676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, akciğer kanseri tanılı hastaların torakotomi yöntemi ile lobektomi operasyonu sonrası evde bakım sürecinde kullanılan tele-sağlık yönteminin hastaların yaşam kalitesi ve özyeterlilik düzeyine etkisinin belirlenmesi amacı ile ön test-son test randomize kontrollü çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya İstanbulda bir göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi eğitim ve araştırma hastanesi cerrahi servislerinde 2022 yılı Haziran-Aralık ayları arasında yatmakta olan 72 (19 kadın, 53 erkek) akciğer kanseri tanısı alan ve ardından torakotomi cerrahisi geçirmiş gerekli kriterleri sağlayan gönüllü hastalar katılmıştır. Hastaların deney ve kontrol gruplarına rastgele atanmalarını sağlayabilmek adına çalışma başlangıcında gönüllü olan ilk 36 hasta deney grubuna, diğer 36 hasta kontrol grubuna dahil edilmiştir. Deney grubu hastalarına, taburculuklarının önceki günü taburculuk eğitimi verilmiş ve taburculuklarının ilk gününden itibaren otuz gün boyunca hatırlatıcı SMS'ler atılmış, iki kez telefon görüşmesi yapılmıştır. Kontrol grubu hastaları ise çalışma başında yapılan görüşme ardından son kez taburculuğun otuzuncu gününde telefon ile aranmıştır. Her iki grupta yer alan hastalarla ilk ve son görüşmelerde gerekli veriler toplanmıştır. Ölçme aracı olarak Hasta Tanıtım Formu, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Genel Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk Testi, Mann Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; deney grubu katılımcılarının SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Genel Özyeterlilik Ölçeği düzeylerinde verilen eğitim ve SMS ile takipleri sonucu istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Kontrol grubu katılımcılarında da SF-12 Yaşam Kalitesi ve Genel Öz Yeterlilik Ölçekleri üzerinden dört hafta sonra yapılan değerlendirmede anlamlı sonuçlar tespit edildi. Grupların kendi içlerinde yapılan değerlendirmelerde ortaya anlamlı farklar çıkarken, iki grup arasındaki değerlendirmede anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a pretest-posttest randomized controlled study with the aim of determining the effect of the telehealth method on the quality of life and self-efficacy level of the nursing care provided during the home care process of patients diagnosed with lung cancer after the thoracotomy method and lobectomy operation. This study included 2022 June-December 72 (19 women, who were lying between 72 years of operation in a chest diseases and breast surgery training and research hospital surgical services in Istanbul, 53 Men) participated in voluntary patients who received a diagnosis of lung cancer and then underwent thoracotomy surgery, which provided the necessary criteria. In order to ensure that patients were randomly assigned to the experimental and control groups, the first 36 patients who volunteered at the beginning of the study were included in the experimental group and the other 36 patients in the control group. The experimental group patients were given discharge training on the previous day of their discharge and were given reminder SMSs for thirty days from the first day of their discharge, and two phone calls were made. The control group patients were searched by phone on the thirtieth day of discharge for the last time after the interview at the beginning of the study. The necessary data were collected in the first and last interviews with the patients in both groups. As a measurement tool, Patient Promotion Form, SF-12 Quality of Life Scale and General Self Proficiency Scale were used. The analysis of the data used the Shapiro-Wilk Test, Mann Whitney U Test, One Way Variance Analysis (ANOVA), Wilcoxon Sign Test. As a result of the research; statistical significant difference was determined as a result of the follow-up of the experimental group participants with training and SMS provided at SF-12 Quality of Life Scale and General Self-Efficacy Scale levels. In the control group participants, significant results were determined in the evaluation conducted four weeks after the SF-12 Quality of Life and General Self-Efficacy Scales. While there were significant differences in the evaluations made within the groups themselves, there was no significant difference in the evaluation between the two groups.