Kayropraktik bakış açısıyla kronik bel ağrılı kişilerin sakroiliak eklemlerinin değerlendirilmesi
People with chronic back pain from a chropractical perspective evaluation of sacroilac joints
- Tez No: 852677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma kronik bel ağrılı hastalarda, sakroiliak eklemlerindeki disfonksiyonları değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş üzeri 85 kişi katılmıştır. Çalışmamızda hastalar tek grup dahilinde değerlendirildi. Bu gruptaki hastaların bacak boyu kısalıkları, basınç-ağrı eşikleri, görsel ağrı indeksini, bel ağrısı engellilikleri sakroiliak eklem disfonksiyonlarını uyku kalitelerini, kinezyofobi ve yorgunluklarını, yaşam kalitesi değerlendirildi. Çalışmada anlamlılık p0,05). Yapılan çalışmada visual analog skalasındaki istirahat değeri (p=0,187), aktivite değeri (p=0,910) ve gece değerleri (p=0,519) anlamlı değildir (p>0,05) Tampa anketine verilen cevapların (p=0,118), Pittsburg anketindeki cevapların (p=0,447) ve Oswestry anketine verilen cevapların (p=0,447) her iki grubun istatiksel p değerleri bakılarak anlamlı değildir (p>0,05). SF-36 anket değerlendirmeleri olan fiziksel fonksiyon (p=0,336), fiziksel güç (p=0,178), emosyonel fonksiyon (p=0,219) vitalite (p=0,778), mental sağlık (p=0,556), sosyal fonksiyon (p=0,325), ağrı değerleri (p=0,510), genel sağlık (p=0,709) ve total skor (p=0,491) p değerlerinin sonuçları anlamlı değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the dysfunctions in sacroiliac joints in patients with chronic low back pain. 85 people over the age of 18 participated in the study. In our study, patients were evaluated in a single group. In this group, leg length shortness, pressure-pain thresholds, visual pain index, low back pain disability, sacroiliac joint dysfunctions, sleep quality, kinesiophobia and fatigue, quality of life were evaluated. There was no significant difference between the participants' height, age, gender, educational status, employment status, smoking (p=0.349), number of children (p=0.427) (p>0,05). In the study, the resting value (p=0,187), activity value (p=0,910) and night values (p=0,519) in the visual analog scale are not significant (p>0,05). The statistical p values of the answers given to the Tampa questionnaire (p=0,118), Pittsburg questionnaire (p=0,447) and Oswestry questionnaire (p=0,447) of both groups are not significant (p>0,05). The results of the p values of SF-36 questionnaire assessments of physical function (p=0,336), physical strength (p=0,178), emotional function (p=0,219),vitality (p=0,778), mental health (p=0,556), social function (p=0,325), pain values (p=0,510), general health (p=0,709) and total score (p=0,491) are not significant(p>0,05).