Okul öncesi dönem çocuklarında uygulanan mutfak becerileri eğitiminin çocukların yaratıcılık düzeylerine etkisi
The effect of culinary skills training applied to preschool children on their creativity levels
  1. Tez No: 852700
  2. Yazar: SEBAHAT CAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi dönem çocuklarına uygulanan mutfak becerileri eğitiminin çocukların yaratıcılık düzeylerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılında, İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Esenyurt ve Büyükçekmece ilçelerinde bir anasınıfı ve iki anaokulunda 32'si deney, 31'i kontrol grubu olmak üzere toplam 63 öğrenci yer almıştır. Araştırma kapsamında verilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen“Genel Bilgi Formu”ve“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi”Şekilsel Form A ve B kullanılmıştır. Torrance Yaratıcı Düşünme Testi'nin Şekilsel Yaratıcılık Formu A ön test olarak, B son test olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda deney ve kontrol grubu çocuklarının akıcılık (t=6.768; p=0.001
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of culinary skills training given to preschool children on their creativity levels. Within the scope of the study, in the 2022-2023 academic year, a total of 63 students, 32 in the experimental group and 31 in the control group, took part in a kindergarten and two kindergartens in the Esenyurt and Büyükçekmece districts of the Ministry of National Education in Istanbul.“General Information Form”and“Torrance Creative Thinking Test”Figural Form A and B, developed by the researcher, were used to collect data within the scope of the research. Figural Creativity Form A of the Torrance Test of Creative Thinking was used as pre-test and B as post-test. The findings showed that the experimental and control group children had fluency (t=6.768; p=0.001