Çocukların geleneksel gıdalara yönelik tutumlarının Türk mutfağının sürdürülebilirliği kapsamında incelenmesi
Investigation of children's attitudes towards traditional foods in the context of sustainability of Turkish cuisine
  1. Tez No: 957245
  2. Yazar: MELİKE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AKAR ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, erken çocukluk döneminde (5–6 yaş) geleneksel Türk mutfağına ait gıdalarla kurulan deneyimlerin çocukların beslenme tutumları üzerindeki etkisini hem nicel hem nitel verilerle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'nin kültürel gıda mirası kapsamında yer alan tarhana çorbası, erişte, kefir, pestil ve kahke gibi ürünler üzerinden yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, bir anaokulunda eğitim gören 42 çocuk oluşturmaktadır; bu çocuklar deney ve kontrol grubu olarak eşit biçimde (n=21) gruplandırılmıştır. Deney grubuna uygulanan etkileşim temelli mutfak etkinlikleri, çocuklara gıdaya doğrudan temas fırsatı sunmuş ve bu ürünleri hazırlama süreçlerine aktif olarak dahil olmalarını sağlamıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Nicel veri toplama süreci, ön test–son test desenine dayalı olarak planlanmış; çocukların tutumlarında meydana gelen değişimler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Nitel boyut ise 20 ebeveyn ve 15 anaokulu öğretmeni ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Bu görüşmeler aracılığıyla, çocukların geleneksel gıdayla kurdukları ilişkinin hem aile hem de eğitimci perspektifinden çok katmanlı biçimde değerlendirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the impact of experiences with traditional Turkish foods on the nutritional attitudes of children aged 5–6 years, using both quantitative and qualitative data. The research is structured around products that are part of Türkiye's culinary heritage, such as tarhana soup, erişte (homemade noodles), kefir, pestil (fruit leather), and kahke (traditional village pastry). The sample consists of 42 preschool children enrolled in a kindergarten, evenly divided into an experimental and a control group (n=21 each). Interaction-based kitchen activities were implemented for the experimental group, providing children with direct contact with food and active participation in the preparation processes of these traditional items. The control group received no intervention. The quantitative data collection was designed using a pre-test–post-test model, and changes in children's attitudes were analyzed through statistical methods. The qualitative dimension involved semi-structured interviews with 20 parents and 15 preschool teachers. These interviews enabled a multi-layered evaluation of children's relationships with traditional foods from both familial and educational perspectives.