Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış öyküsünün ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme üzerine etkisi
The effect of history of newborn intensive care unit admission on exclusive breast milk nutrition in the first six months
- Tez No: 852720
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. DUYGU BESNİLİ ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada amacımız; yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış öyküsü olan ve olmayan bebeklerin ilk 6 ay beslenme şekillerini karşılaştırılarak, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatışın ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamız prospektif ve gözlemsel olarak 15 Nisan 2023- 15 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapıldı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğan; herhangi bir nedenle Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatarak tedavi gören bebekler ve herhangi bir sağlık problemi olmayıp, anne ile beraber taburcu olan bebekler şeklinde iki grup oluşturuldu. Bu bebekler postnatal 6. aylarında hastaneye çağrılarak verileri çalışma formuna kayıt edildi. Yoğun bakım yatış grupları dışında beslenme durumuna göre de sadece anne sütü alanlar ve anne sütüne ek olarak formül mama alan ve/veya sadece formül mama ile beslenen bebekler olarak iki grup oluşturuldu. Bu gruplar da sosyodemografik verileri açısından, annenin emzirme eğitimi öyküsü, bebeğin doğum verileri ve beslenme modellleri gibi veriler karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan bebeklerin altıncı ayında ki güncel boy, kilo ve baş çevreleri ölçülerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, our aim is to compare the feeding patterns of infants with and without a history of neonatal intensive care unit admission during the first 6 months of life. The focus is on investigating the impact of neonatal intensive care unit admission during the first 6 months on exclusive breastfeeding. Method: Our study was conducted prospectively and observationally between April 15, 2023, and July 15, 2023. Two groups were formed consisting of infants born at Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital: those who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit for any reason and those who were discharged with their mothers without any health problems. These infants were called back to the hospital for data recording on the study form at their postnatal 6th month. In addition to the intensive care admission groups, two more groups were formed based on feeding status: those exclusively fed with breast milk and those fed with formula milk, either in addition to breast milk or exclusively with formula milk. These groups were compared in terms of sociodemographic data, maternal breastfeeding education history, infant birth data, and feeding patterns. The current height, weight, and head circumference of the participating infants at six months were measured and recorded.