Çocukluk çağında apandisit tanısında hemogram parametrelerinin biyobelirteç olarak kullanılması
Using hemogram parameters as biomarkers in the diagnosis of appendicitis in childhood
- Tez No: 852743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çocuk hastalarda akut karın ağrısının ortaya çıkışı, süresi ve semptomları yaşa göre değişir. Karın ağrısı ile acile başvuru nedenleri arasında akut apandisit sık görülmektedir. Genellikle kendini sınırlar fakat hayatı tehdit edici komplikasyonlara da yol açabilir. Çocuklarda en sık yapılan cerrahi işlemdir. Çocuklarda apandisit tanılı hastalar ile kontrol grup arasındaki beyaz kan hücresi (WBC), delta nötrofil indeks (DNI), nötrofil lenfosit oranı (NLR), lenfosit monosit oranı (LMR), pan-inmune-inflasmasyon volümü (PIV), sistemik immün inflamasyon (SII) verilerinin apandisit tanısını ön görmedeki yeri araştırıldı. Materyal ve Metod: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalında Ocak 2019 ile Haziran 2023 yılları arasında 4-18 yaş arası kronik hastalığı olmayan hastalar dahil edildi. Apandisitli hastalar basit ve kompleks olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu ile apandisit gruplarındaki hastaların hemogram parametreleri geriye dönük olarak incelendi. Nicel değişkenlerdeki değerlerin biyobelirteç olarak kullanımı ve tanı testleri performanslarının değerlendirilmesinde ROC Analizi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 233 erkek (%63.7) ve 133 kız (%36.3) olmak üzere toplam 366 hasta dahil edildi. Apandisit grubunda 237 (%64.7) ve kontrol grubunda 129 (%35.3) hasta yer almaktadır. Basit apandisit grubunda 123 (%33.6) ve kompleks apandisit grubunda114 (%31.1) hasta vardı. Açık apendektomi 126 (%34.4) ve laparoskopik apendektomi 111 (%30.3) hastaya uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The duration and syptoms of acute abdominal in children disease change according to age of them. Acute appendicitis is often seen among the reason with acute abdominal pain. Generally, it restrict itself but sometimes it cause complications threatining to life. It is the most common surgial procedure which carries out in childrin It has been aimed to availability between acute appendicitis diognosted group and control group in children acute appendicitis age group with white blood cells (WBC), delta neutropil index (DNI), neutropil lymphocyte ratio(NLR) lymphocyte monocyte ratio (LMR) pan-immueinflamation volüme (PIV) systemic immüne inflammation(SII) Material and method: The patients who havent got chronic disease that is aged between 4-8 years have been included in Kahramanmaraş Sütçü İmam University at medical faculty pediactric surgeon of department, between Octorber 2019 and June 2023. Hemogram parameters of the patients in control group and appendicitis groups have been examined retropectively. ROC analysis has been applied to evaluate the usef of values in quantitative variables as biomarkers and the performance of diagnostic tests. Results: 233 male (63.7.%) and 133 female(32.3%) in totally 366 patiebts have been included in the study. There have been 237(64.7% patients in the appendicitis group and 129(35.3%) patients in the control group. There have been 123(33.6%) patients in the simple appendicitis group and 114(31.1%) patients in the complex appendicitis group. Open appendectomy has been applled in 126(34.4%) and laparoscopic appendectomy has been performed in 111(30.3.%) patients.