Çiftçi, serbest çalışan ve ücretli çalışanların otomobil satın alma eğilimlerinin davranışsal iktisat çerçevesinde incelenmesi: Trakya bölgesi örneği
Analysis of automobile purchasing tendencies of farmers, self employed and employees within the framework of behavioral economics: The case of Thrace region
- Tez No: 852759
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Davranışsal iktisat, klasik iktisat varsayımlarının aksine, tüketicilerin ve işletmelerin her zaman rasyonel karar vermediğini savunmaktadır. Davranışsal iktisat tüketicilerin ve işletmelerin karar almalarında duygusal, sosyal ve psikolojik faktörlerin de önemli olduğunu vurgulamaktadır. Davranışsal iktisat, tüketici davranışlarını anlamak ve pazarlama stratejileri geliştirmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı, Trakya bölgesinde yaşayan çiftçi, serbest çalışan ve ücretli çalışanların otomobil satın alma kararlarının davranışsal iktisat çerçevesinde incelenmesidir. Araştırmada; Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde yaşayan 300 serbest çalışan, 300 çiftçi ve 300 ücretli çalışan olmak üzere toplam 900 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmada, tüketicilerin otomobil satın alma kararlarını etkileyen faktörleri belirlemek için“Tüketicilerin Otomobil Satın Alma Davranışları Ölçeği”geliştirilmiştir. Bu ölçeğin alt boyutlarının belirlenmesi amacıyla açıklayıcı faktör analizi yapılırken, elde edilen alt boyutların geçerliliğinin test edilmesi amacıyla doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Araştırmada tüketicilerin otomobil satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin çeşitli faktörlere göre farklılıklarının incelenmesine yönelik ANOVA ve bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Yapılan analizlerde tüketicilerin otomobil satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin birçok faktöre göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmanın işletmelerin tüketicilerin karar alma tarzlarını daha iyi anlamalarına ve işletmelerin hedef kitlelerine daha etkili bir şekilde ulaşmak için daha alakalı pazarlama stratejileri geliştirmeleri konusunda yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Behavioral economics argues that consumers and businesses do not always make rational decisions, contrary to classical economic assumptions. It emphasizes the significance of emotional, social, and psychological factors in the decision-making process of consumers and businesses. Behavioral economics is of great importance in understanding consumer behavior and developing marketing strategies. The aim of this research is to examine the car purchasing decisions of farmers, self-employed individuals, and employees living in the Thrace region within the framework of behavioral economics. A survey was conducted on a total of 900 individuals, comprising 300 self-employed, 300 farmers, and 300 wage earners residing in Tekirdağ, Edirne, and Kırklareli provinces. To identify the factors influencing consumers' car purchasing decisions, the“Consumer Car Purchase Behavior Scale”was developed. Exploratory and confirmatory factor analyses were employed to determine the sub-dimensions of this scale and test the construct validity of the derived dimensions. Independent sample t-tests and ANOVA tests were conducted to examine differences in the factors influencing consumers' car purchasing decisions based on various factors. The analyses revealed significant differences in the factors influencing consumers' car purchasing decisions across socio-demographic characteristics. It is believed that the research could assist businesses in better understanding consumers' decision-making styles and in developing more relevant marketing strategies to reach their target audiences more effectively.