Sosyal bilgiler dersinde kullanılan web 2.0 araçlarının öğrenci başarısına etkisi ve web 2.0 araçlarının kullanımına yönelik öğrenci görüşleri
The effect of web 2.0 tools used in social studies course on student achievement and student opinions on the use of web 2.0 tools
  1. Tez No: 852760
  2. Yazar: NİLÜFER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TEMİZBAŞ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde hızla değişen teknolojik gelişmeler, toplumların yakınındaki ve uzağındaki olaylarla daha etkileşim içerisinde olmasına neden olmaktadır. Teknoloji ile meydana gelen köklü değişiklikler ile insanlar yakınından en uzağına kadar bilgiye daha hızlı ve kolay ulaşmaktadırlar. Yaşanan bu gelişmeler insanların yaşam tarzlarında eğitim, politika, kültür siyaset, teknoloji gibi çok yönlü değişimlere yol açmıştır. Araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler dersinde Web 2.0 araçlarının öğrenci başarısına etkisi ve öğrenci görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde Sinop ilinde MEB' e bağlı bir okulda 5. sınıfta öğrenim gören 22 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında veri toplama aracı olarak 'Akademik Başarı Testi' kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda Web 2.0 araçlarının kullanılmasıyla ilgili görüşlerini almak için araştırmacı tarafından hazırlanan odak grup görüşme formundan yararlanılmıştır. Nicel ölçme araçlarından elde edilen veriler istatistik paket programı (SPSS22) kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel ölçme aracından elde edilen veriler ise, betimsel analiz yönteminden yararlanılarak çözümlenmiştir. Web 2.0 araçlarının kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarısı, kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarısından istatistiksel olarak farklılaşmıştır. Derslerde Web 2.0 araçlarının kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına katkı sağladığı belirlenmiştir. Web 2.0 araçlarının kullanımına yönelik düşünceleri incelendiğinde, araştırmaya katılan öğrencilerin çoğunun Web 2.0 araçlarına yönelik olumlu bakış açısı geliştirdikleri ve bu araçları çok yararlı buldukları tespit edilmiştir. Öğrenciler, Web 2.0 araçlarıyla işlenen dersten keyif aldıklarını, eğlenceli vakit geçirdiklerini ve derse yönelik ilgilerinin arttığı yönünde görüşler belirtmiştir. Bu doğrultuda öğretmenlerin derslerini öğrenciler için ilgi çekici ve keyifli hale getirebilmeleri için Web 2.0 araçlarını derslerinde aktif bir şekilde kullanmaları tavsiye edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Bilgiler; Teknoloji; Web 2.0 Uygulamaları; Odak Grup Görüşmesi; Akademik Başarı Testi
Özet (Çeviri)
Today, rapidly changing technological developments cause societies to interact more with events near and far. With the radical changes that have occurred with technology, people can access information faster and easier, from near to far. These developments have led to versatile changes in people's lifestyles, such as education, politics, culture, politics and technology. The aim of the research is to examine the effects of web 2.0 tools on student success in the Social Studies course and student opinions. The study group of the research consists of 22 students studying in the 5th grade at a school affiliated with the Ministry of Education in Sinop province in the fall semester of the 2023-2024 academic year. A mixed method, in which quantitative and qualitative methods were used together, was used in the research. In the quantitative part of the research, 'Academic Achievement Test' was used as a data collection tool. In the qualitative dimension of the research, a focus group interview form prepared by the researcher was used to obtain opinions about the use of web 2.0 tools. Data obtained from quantitative measurement tools were analyzed using the statistical package program (SPSS22). The data obtained from the qualitative measurement tool was analyzed using the descriptive analysis method. The academic success of the experimental group students, where Web 2.0 tools were used, differed statistically from the academic success of the control group students. It has been determined that the use of Web 2.0 tools in lessons contributes to the academic success of students. When their opinions about the use of Web 2.0 tools were examined, it was determined that most of the students participating in the research developed a positive perspective towards Web 2.0 tools and found these tools very useful. Students stated that they enjoyed the course taught with Web 2.0 tools, had a fun time, and increased their interest in the course. In this regard, teachers are recommended to actively use Web 2.0 tools in their lessons in order to make their lessons interesting and enjoyable for students. KEYWORDS: Social Studies; Technology; Web 2.0 Applications; Focus Group Discussion; Academic Achievement Test.