Blocks of endomorphism algebras of modules
Modüllerın endomorfizm cebirlerinin blokları
  1. Tez No: 852841
  2. Yazar: LAURENCE JOHN BARKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVID BENSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Oxford
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Basit olması için, buradaki tartışmayı bir p-modüler grup cebiri kG durumuyla sınırlayalım. H, G'nin belirli bir p-alt grubunun normalleyicisini içeren bir G altgrubu olsun. A'nın bir kG-modülü olduğunu ve B'nin bir kH-modülü olduğunu varsayalım, öyle ki B, A'nın kısıtlaması olsun yada A, B'nin genişlemesi olsun. End-kG(A) bloklarını End-kH(B) bloklarıyla karşılaştırıyoruz. Bir önemli tanım, bir End-kG(A) bloğunun bir defekt grubunun tanımıdır. kG-modülleri arasında yeni bir tür morfizma kullanarak kG-modüllerinin endomorfizm cebir bloklarının defekt gruplarını inceliyoruz. Sonuçlarımız Brauer'in Birinci ve İkinci Ana Teoremlerini genelleştiriyor. Bu teoriyi Alperin'in Sanısı'nın geliştirilmiş hali için uyguluyoruz.
Özet (Çeviri)
For simplicity, let us confine discussion here to the case of a p-modular group algebra kG. Let H be a subgroup of G containing the normalizer of a given p-subgroup of G. Suppose A is a kG-module, and B is a kH-module such that either B is the restriction of A, or A is induced from B. We compare blocks of End-kG(A) with blocks of End-kH(B). A key definition is that of a defect group of a block of End-kG(A). We study defect groups of blocks of endomorphism algebras of kG-modules using a new kind of map between kG-modules. Our results generalize Brauer's First and Second Main Theorems. We apply this theory to a refinement of Alperin's Conjecture.