İşsizlik ve ekonomik büyüme ilişkisi: Afganistan örneği
The relationship of unemployment and economic growth: The case of Afghanistan
  1. Tez No: 852906
  2. Yazar: AMİNULLAH RAHMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Afganistan ekonomisinde incelenen dönemde büyüme oranları dalgalı bir seyir göstermiştir. Özellikle büyümedeki dalgalanma, işsizlik oranını çok fazla değiştirmemiştir. Teorik olarak ekonomik büyümeyle birlikte işsizliğin azalacağı beklenirken böyle bir beklenti gerçekleşmemiş, yapısal uyum politikaları, ekonomik politikaların serbest piyasaya geçiş ve mali piyasalardaki değişikler sebebiyle pozitif yönlü büyüme olmadığı tespit edilmiştir. Ödevimde Afganistan'ın 2003-2020 yılları arası verilerini kullanarak işsizlik rakamları ve ekonominin birbirine olan bağı Johansen Eş Bütünleşme Testiyle anlatılmış, bu iki değişkenin birbirlerine karşı bir bağlılığı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The growth rates of Afghanistan's economy fluctuated during the period analyzed. Especially the fluctuation in growth did not change the unemployment rate much. Theoretically, while it is expected that unemployment will decrease with economic growth, such an expectation has not been realized, and it has been observed that positive developments in growth are not reflected in employment due to structural adjustment policies, liberalization of economic policies and fluctuations in financial markets. In this study, the relationship between economic growth and unemployment is tested with the Johansen Co-integration Test using the data of Afghanistan between 2003 and 2020 and it is concluded that both variables do not interact.