Ülkemizde Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzman doktorlarının premedikasyon uygulama tutumunun değerlendirilmesi: Anket çalışması
Evaluation of premedication application attitudes of Anesthesiology and Reanimation specialist doctors in our country: Survey study
  1. Tez No: 852911
  2. Yazar: DAMLA NUR TEKKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma prospektif gözlemsel nitelikte olup anket formatında toplam 45 sorudan oluşmaktadır. İlk 9 soru demografik verileri içermekte, kalan 36 soru ise preoperatif premedikasyon uygulanmasına yönelik anestezi hekimlerinin tutum ve davranışları ile ilgilidir. Çalışmaya Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniklerinde aktif çalışmakta olan hekimler dahil edilmiştir. Anket sorularının web online üzerinden doldurulması sağlanarak veriler elde edilmiştir. Bu çalışmada Anestezi hekimlerinin preoperatif premedikasyon uygulamasında tutum ve davranışlarını araştırmayı aynı zamanda konu ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçladık. Sonuç olarak, bu ankete katılan hekimlerin preoperatif premedikasyon uygulama tutumları ile ilgili farkındalık sağlama oranı %74,3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study is an observational prospective survey study consists of 45 questions in total. The first 9 questions include demographic data, and the remaining 36 questions are related to the attitudes and behaviors of anesthesiologists towards the application of preoperative premedication. Physicians actively working in Anesthesiology and Reanimation clinics were included in the study. Data was obtained by filling out the survey questions online. In this study, we aimed to investigate the attitudes and behaviors of anesthesiologists in preoperative premedication practice and at the same time to raise awareness on the subject. As a result, the awareness rate of physicians participating in this survey regarding their preoperative premedication practice attitudes was found to be 74.3%.