Çalışanlara uzaktan ve yüz yüze olarak verilen temel iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi (Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı örneği)
Evaluation of the effectiveness of basic occupational health and safety training given to employees remotely and face-to-face (Konya Metropolitan Municipality Department of Technical Affairs example)
  1. Tez No: 852931
  2. Yazar: İLYAS MURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı çalışanlarına verilen uzaktan ve yüz yüze İSG eğitimlerinin etkinliğini değerlendirmek ve bu değerlendirmeler ışığında önerilerde bulunmaktır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan ve Konya Büyükşehir Belediyesi Çalışanlarına sunmak üzere hazırlanan 18 soruluk anket formu kullanılmıştır. Uzaktan eğitim alan katılımcıların %85,5'i“Sağlık Konuları Eğitimi”ni beğendiğini ifade ederken bu oran yüz yüze eğitim alan katılımcılarda %94,9'dur. Yüz yüze eğitim alan katılımcılarda %98,7'si“Teknik Konular Eğitimi”ni beğendiğini ifade etmiştir. Uzaktan eğitim alan katılımcıların %81,6'sı“Genel İSG Konuları Eğitimi”ni beğendiğini ifade ederken bu oran yüz yüze eğitim alan katılımcılarda %97,5'dir. Uzaktan eğitim alan katılımcıların %89,5'i söz konusu eğitimin sağlık ve güvenlik konusunda farkındalıklarını arttırdığını ifade ederken aynı oran yüz yüze eğitim alan katılımcılarda %100'dür. Uzaktan eğitim alan katılımcıların %92,1'i söz konusu eğitimin tehlike ve risklere bakış açılarını değiştirdiğini ifade ederken aynı oran yüz yüze eğitim alan katılımcılarda %100'dür. Uzaktan eğitim alan katılımcıların %64,5'i söz konusu eğitim ile birlikte bazı işlerde yeterli güvenlik önlemi almadığını fark ettiğini ifade ederken aynı oran yüz yüze eğitim alan katılımcılarda %93,7'dir. Yüz yüze eğitim alanların ise %91,1'i yüz yüze eğitimin daha faydalı olduğunu ifade etmiştir. Uzaktan eğitim alan katılımcıların ortalama sınav sonuçları 71,5±15,4 hesaplanırken yüz yüze eğitim alan katılımcıların sınav sonuçları 93,4±10,1 olarak hesaplanmıştır. Tüm bu sonuçlardan yola çıkarak genel bir karşılaştırma yapılacak olursa yüz yüze eğitimin daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Verilere göre, yüz yüze eğitim alan katılımcıların sınav performansları genellikle daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of distance and face-to-face OHS trainings given to Konya Metropolitan Municipality Department of Technical Affairs employees and to make suggestions in the light of these evaluations. Relational scanning method was used in the research. In the research, an 18-question survey form prepared by the researcher and presented to Konya Metropolitan Municipality Employees was used. According to the data obtained. While 85.5% of the participants who received distance education stated that they liked“Health Issues Education”, this rate is 94.9% for the participants who received face-to-face education. 98.7% of the participants who received face-to-face training stated that they liked the“Technical Subjects Training”. While 89.5% of the participants who received distance education stated that the training in question increased their awareness of health and safety, the same rate is 100% for the participants who received face-to-face education. While 92.1% of the participants who received distance education stated that the training in question changed their perspective on dangers and risks, the same rate is 100% for the participants who received face-to-face education. While 64.5% of the participants who received distance education stated that they realized that they did not take adequate security measures in some jobs, the same rate is 93.7% of the participants who received face-to-face education. 91.1% of those who received face-to-face education stated that face-to-face education was more beneficial. While the average exam results of the participants who received distance education were calculated as 71.5±15.4, the exam results of the participants who received face-to-face education were calculated as 93.4±10.1. Based on all these results, a general comparison shows that face-to-face training is more successful. According to the data, the exam performance of the participants who received face-to-face training was generally higher.