Sinbiyotik kefir geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of synbiotic kefir
- Tez No: 852933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL GÜLBANDILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasında; farklı yağ oranlarına standardize edilen manda sütlerine, iki farklı prebiyotik [galaktooligosakkarit (GOS) ve inülin] ilave edilmiş ve dane veya kültür ile fermantasyona bırakılarak sinbiyotik kefir üretimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen kefirlerin; yağ, protein, titrasyon asitliği, pH, toplam kuru madde, su aktivitesi ile toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı, Lactococcus spp., Lactobacillus spp., Enterobacteriaceae, maya sayıları, antimikrobiyal aktiviteleri ve duyusal özellikleri depolamanın 1., 7., 14. ve 21. günlerinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; two different prebiotics [galactooligosaccharides (GOS) and inulin] were added to buffalo milk standardized to different fat ratios and synbiotic kefir was produced lefting grain or starter culture to fermantation. Fat, protein, serum separation, titration acidity, pH, total dry matter, water activity and total number of aerobic mesophilic bacteria, Lactococcus spp., Lactobacillus spp., Enterobacteriaceae, yeast numbers, antimicrobial activities and sensory properties of the produced kefir were analyzed on the 1st, 7th, 14th and 21st days of the storage.