Uçak bakım, tamir ve revizyon şirketi süreç iyileştirmeleri için blok zinciri temelli yeni bir model yaklaşımı
A blockchain-based new model approach for process improvements in aircraft maintenance, repair and overhaul company
  1. Tez No: 852963
  2. Yazar: SÜHEYL BELVİRANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARAFAT SALİH AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ticari havacılık, uçak ve komponent üreticilerinden havalimanı işletmelerine, hava kargo şirketlerinden yakıt ve bakım şirketlerine, pilot/hostes/yer personeli/teknisyen gibi kalifiye personelden bagaj ve ikram şirketlerine çok büyük alt kümeleri içeren dev bir endüstri. Neredeyse sayısız alt süreci barındıran bu büyük endüstri içinde uçakların bakımı da operasyon için en büyük teknik alt küme. Diğer taraftan blok zinciri ise akıllı kontratlar ile birlikte değerlendirildiğinde bu ve buna benzer büyük ve girift operasyonların hem daha güvenilir hem de daha efektif gerçekleşmesi için görece yeni gelişmekte olan bir ortam. Havacılığa blok zinciri çözümlerinin önerilmesi çalışmaları ise bu sebeplerle anahtar-kilit benzeri direkt sonuçlar doğurabilecek eşsiz bir potansiyel. Bu yüksek lisans tezinde, blok zinciri teknolojisinin havacılık sektöründe uçak bakım süreçlerini nasıl iyileştirebileceği çalışılmıştır. Uygulama için seçilen süreçlerin iş akışları, blok zincirinin kendine has 5 özelliği olan değişmezlik, transparanlık, dağıtıklık, zaman damgası özelliği ve veri bütünlüğü özelliği yardımıyla blok zinciri üzerinde tekrar yorumlanmıştır. Bu yeni iş akışları ile A/S kazancı, güven, hatasızlık ve işlem süreci açılarından elde edilecek kazanç, yeni süreçlerin tasarımı ile gösterilmiştir. Ayrıca ilgili parametrelerdeki muhtemel kazanımlar, eksperlere ile yarı yapılandırılmış görüşme formları ile sorulmuş ve teyit edilmiştir. Literatürde genel başlıklar altında yapılan çalışmaların aksine, tez, uçak bakım pratiği içinde değişime ihtiyaç duyan spesifik süreçlere odaklanarak yeni bir bakış açısı sunar. Tezin amacı, blok zinciri kullanarak uçak bakım süreçlerini iyileştirmek için bir model önermek ve bu önerinin sektöre olan olası katkısını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Commercial aviation constitutes a vast industry encompassing diverse sub-sectors ranging from aircraft and component manufacturers to airport operators, air cargo companies, fuel and maintenance firms, and a qualified workforce including pilots, flight attendants, ground staff, and technicians. Among the multitude of sub-processes within this expansive industry, aircraft maintenance stands out as a pivotal technical subset crucial for operational success. On the other hand, blockchain, particularly when considered alongside smart contracts, presents a relatively nascent environment that holds the potential to enhance the reliability and efficiency of such large and intricate operations. Proposing blockchain solutions for the aviation sector thus represents a unique potential with direct and impactful outcomes, akin to a key unlocking specific opportunity. This master's thesis explores how blockchain technology can improve aircraft maintenance processes within the aviation industry. The workflows of selected processes for implementation have been reinterpreted on the blockchain using its five distinctive features: immutability, transparency, decentralization, timestamp, and data integrity. The theoretical gains from these new workflows in terms of gain in man-hour, trustworthiness, error reduction, and process time have been demonstrated. Additionally, potential benefits in relevant parameters were investigated through semi-structured interviews with experts, confirming the theoretical gains. In contrast to general overarching studies in the literature, this thesis provides a fresh perspective by focusing on specific processes within aircraft maintenance practice that necessitate change. The objective of the thesis is to propose a model for improving aircraft maintenance processes using blockchain and evaluate the potential contributions of this proposal to the industry.