Science teachers understanding of systems and systems thinking skills, and their views on implementing a systems thinking approach in the classroom
Fen öğretmenlerinin sistem ve sistem düşüncesi becerilerinin anlaşılmasi ve sistem düşüncesi yaklaşımının sınıflarda uygulanmasına ilişkin görüşleri
- Tez No: 852962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE DEFNE CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yıllarda dünya, iklim değişikliği, su krizi, ve sağlık sorunları gibi birçok ciddi ve karmaşık sorunla karşı karşıyadır. Bu tür karmaşık ve küresel sorunların çözümü için daha kapsamlı, bütüncül ve disiplinler arası yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Eğitimde sistem düşüncesi yaklaşımı, karmaşık sistemler içindeki bileşenler arasında farklı düzeylerdeki etkileşimlere ve ilişkilere odaklanan ve bu karmaşık sorunları çözmek için gerekli olan sistem düşüncesi becerilerini içeren bütünsel bir yaklaşım sunmaktadır. Çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin sistem ve sistem düşüncesi becerileri hakkındaki anlayışlarını ve sistem düşüncesi yaklaşımının sınıfta uygulanmasına ilişkin görüşlerini incelemektir. Çalışmanın katılımcıları sekiz ortaokul fen öğretmenidir. Veri-ler çevrimiçi görüşmeler yoluyla toplanmış ve verileri analiz etmek için nitel içerik analizi yapılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin sistemi bir parça-bütün ilişkisi; sistem düşüncesini bütüncül düşünme olarak tanımladıklarını ortaya koymuştur. Sonuçlar, öğretmenlerin senaryo temelli sorular ve su döngüsü bağlamında stok akışlarla, dinamiklerle ve nedensel döngülerle düşünme becerileri açısından sınırlı becerilere sahip olduklarını göstermiştir. Öğretmenler, sistem düşüncesi yaklaşımının eğitimde kullanılması gerektiğini vurgulamış ve fen müfredatındaki farklı konuların sistem düşüncesi ile öğretilmesi için farklı yöntem ve araçlar belirtmişlerdir. Çalışmanın sonuçları, sistem düşüncesi ve sistem dinamiği yaklaşımının, öğretmenlerin bilgi, beceri ve uygulamalar açısından yeterliliklerini geliştirmek için öğretmen eğitimi müfredatları-na ve atölye çalışmalarına dahil edilebileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the world has been facing many serious and complex problems such as climate change, water crisis, and health problems. More comprehensive, holistic, and interdisciplinary approaches are needed to resolve such complex and global problems. The systems thinking approach in education provides a holistic approach that focuses on the interactions and relationships among components within complex systems at different levels and includes systems thinking skills to solve these complex problems. This study aims to investigate the understanding of science teachers about a system and systems thinking skills, and their views on implementing a systems thinking approach in the classroom. The eight middle school science teachers were the participants of the study. Data was collected through online interviews and the qualitative content analysis was carried out to analyze the data. The findings revealed that teachers defined the system as a part-whole relationship; systems thinking as holistic thinking. The results showed that teachers had limited ability to think in terms of stock flows, dynamically, and in causal loops in the context of domain-general scenario-based questions and the water cycle. The teachers emphasized that the systems thinking approach should be used in education and indicated different methods and tools for teaching different subjects from the science curriculum with systems thinking. The results of the study suggest that the systems thinking and system dynamics approach can be incorporated into teacher training curricula and workshops to improve teachers' competencies on knowledge, skills, and practices.