Nükleer reaksiyonlarda nükleonların birleşmesi
Coalencense of nucleons in nuclear reactions
  1. Tez No: 853025
  2. Yazar: ÇAĞRI DİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda birçok yeni baryon ve nükleer parçacıklar üretilebildiği için merkezi çekirdek-çekirdek çarpışmaları incelenecektir. Literatürde, fenomenolojik birleşme modelleri, çok geniş bir çarpışma enerjileri aralığında bu baryonlardan gelen hafif çekirdeklerin tanımlanması için yaygın olarak kullanılmıştır. Sınırlı uyarma enerjisine sahip birincil seyreltilmiş kümelerin oluşumu için çekirdeklerin birleşmesinin ve bu tür kümelerin takip eden istatistiksel bozunmasının nihai soğuk çekirdek üretimine yol açtığını araştırıyoruz. Ardından zengin bir literatür taraması yaparak çalışmalara göz atacağız. Çekirdek oluşumunu, sonlu sistemlerde nükleer sıvı gaz tipi faz geçişiyle sonuçlanan alt çekirdek yoğunluklarındaki nükleer etkileşimin doğal bir sonucunu hesaba katarak, etkileşen baryonlardan türeteceğiz. Ürün sayısı, izospin ve kinetik enerji özellikleri temelinde parçacık üretimi için yeni bir yöntem elde etmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In our study, central nucleus-nucleus collisions will be examined since many new baryons and the nuclear clusters can be produced therein. In the literature, the phenomenological coalescence models were used extensively for description of light nuclei from these baryons in a very broad range of collision energies. We investigate that the coalescence nucleation for the formation of primary diluted clusters with the limited excitation energy, and the following statistical decay of such clusters leading to the final cold nuclei production. Afterwards, we will take a look at the studies making a rich literature review. We will derive the nuclei formation from the interacting baryons taking into account a natural consequence of the nuclear interaction at subnuclear densities resulting in the nuclear liquid-gas-type phase transition in finite systems. We will try to obtain the new method for the fragment production, on the basis of their yield, isospin, and kinetic energy characteristics