Bazı ağır çekirdeklerin (n,f) tesir kesitlerinin hesaplanması
The calculation of (n,f) cross sections for some heavy nuclei
- Tez No: 216627
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada 230,232Th, 231-233Pa, 234-238U ve 236-244Pu çekirdeklerinin fisyon tesir kesitleri hesaplandı. Hesaplanan fisyon tesir kesitleri deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Hesaplamalar için ALICE-ASH ve CEM95 bilgisayar programları kullanıldı. Hesaplamalar 1-20 MeV gelme enerjili nötronlarla gerçekleştirildi. CEM95 ile yapılan hesaplamalarda her bir çekirdek için seviye yoğunluğu parametrelerinin (IFAM) tüm sistematikleri kullanıldı. CEM95 programıyla fisyon hesaplamalarında tek hörgüçlü fisyon engeli (NHUMP) sistematiği kullanıldı. Ayrıca CEM95 hesaplamalarında makroskobik fisyon engel (IB) için ve fisyon engelinin uyarılma enerjisine bağımlılığını (IBE) ifade etmek için Barashenkov ve arkadaşlarının sistematikleri kullanıldı. ALICE-ASH hesaplamalarında ise nükleonların denge öncesi durumu için hibrid veya geometrik bağımlı hibrid model ve denge durumu için Weisskopf-Ewing model kullanıldı. ALICE-ASH ile yapılan hesaplamalarda dönme sonlu aralık fisyon engeli ve dönme sıvı damlası engeli sistematikleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, cross section of 230,232Th, 231-233Pa, 234-238U and 236-244Pu have been calculated. Fission cross sections compared with experimental values. ALICE-ASH and CEM95 computer programs was used for calculations. Calculations have been studied by 1-20 MeV incident energy neutrons. In CEM95 calculations, all sistematics of level density parameters (IFAM) was used for each of nuclei. Single-humped fission barrier sistematics (NHUMP) was used in CEM95 calculations. The sistematics of Barashenkov were used for macroscopic fission barier (IB) and exciton energy dependence of fission barier (IBE) in CEM95. In ALICE-ASH calculations, hybrid and geometry dependent hybrid model for pre-equilibrium state of nucleons, Weisskopf-Ewing model for equilibrium state was used. Rotating finite range barrier sistematics and rotating liquid drop barrier sistematics was used by using the ALICE-ASH.