Nükleer reaksiyonlarda hiperçekirdekler
Hypernuclei in nuclear reactions
- Tez No: 610636
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Relativistik iyon çarpışmalarında, seyirci artık çekirdeklerin parçalanması ve çoklu parçalanmasından gelen çekirdekleri ve hiperçekirdekleri araştırdık. Bu tür hiper nükleer sistemlerin istatistiksel olarak parçalanmasını ve parçacık üretiminin, hiperonların bağlanma enerjileriyle bağlantısını dikkate aldık. Normal çekirdek ve hiperçekirdeklerin kütle ve izotopik dağılımlarını araştırmak için hiperçekirdekler için uyarlanmış istatistiksel çok katlı parçalanma model versiyonunu kullandık. Bu modelle, parçalanmadan sonra açığa çıkan parçacıkların kütle ve izotop dağılımlarını farklı acayiplik içerikli çekirdekler için inceledik.
Özet (Çeviri)
We have investigated nuclei and hypernuclei coming from fragmentation and multifragmentation of spectator residues obtained in relativistic ion collisions. We consider statistical disintegration of such hyper nuclear systems and the connection of fragment production with the binding energies of hyperons. The statistical multifragmentation model version which is modified for hypernuclei are used to investigate mass and isotopic distributions of normal nuclei and hypernuclei. We have examined the mass and isotope distributions of formed fragments after fragmentation for different strangeness contents of nuclei within this model.