Instagram üzerinden kadın ınfluencer takip etmenin beden imajı ile ilişkisinde kişilik özelliklerinin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of personality characteristics in the relationship between following female influencers on Instagram with body image
- Tez No: 853091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, Instagram üzerinden kadın influencer takip etmenin beden imajı ile ilişkisinde kişilik özellikleri değişkeninin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, yaşları 18-40 yaş arasında değişen, tamamı kadınlardan oluşan 389 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada Türk Kültüründe Geliştirilmiş Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, Nesneleştirilmiş Beden Bilinci Ölçeği ve Influencer Takip Anketi kullanılmıştır. Yapılan betimsel analizler neticesinde, Instagram'da influencer takip etme, kişilik özellikleri ve beden algısı alt boyutlarının yaş, çalışma durumu, sporla ilgilenme durumu ve sanatla ilgilenme durumu açısından farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, tek yönlü ANOVA analizi sonucuna göre Instagram'da influencer takip etme, kişilik özellikleri ve beden algısı alt boyutlarının eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Instagram uygulamasında kadın influencer takip etme, beden algısı ve alt boyutları, kişilik özellikleri ile aralarındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Aracılık analizi sonucunda; Instagram uygulamasında kadın influencer takip etme ile beden imajı arasında kişilik özelliklerinin aracı rolü olduğu saptanmıştır. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of personality characteristics in the relationship between following female influencers on Instagram and body image. The sample of the study consisted of 389 participants, all of whom were women, aged between 18-40 years. Basic Personality Traits Inventory, Objectified Body Consciousness Scale and Influencer Following Questionnaire were used in the research. As a result of the descriptive analysis, it was found that following influencers on Instagram, personality traits and the sub-dimensions of body image differed in terms of age, employment status, interest in sports and interest in art. In addition, according to the results of one-way ANOVA analysis, it was observed that following influencers on Instagram, personality traits and the sub-dimensions of body image differed according to educational status. Correlation analysis was applied to examine the relationship between female influencer following on Instagram, body image and its sub-dimensions, and personality traits. As a result of mediation analysis, it was found that personality traits mediated the relationship between following female influencers on Instagram and body image. The findings were discussed in the light of the literature.