The impact of social media influencers on gendered consumption patterns: The case of fine-dining restaurants in Istanbul
Sosyal medya influencerlarının cinsiyet bazlı tüketim alışkanlıklarına etkisi: İstanbulda fine-dining restoran örneği
  1. Tez No: 648776
  2. Yazar: ECEM TANERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, kadın ve erkeklerin dışarıda yemek yeme davranışlarında sosyal medya“influencer”larının etkisini ölçümlemek için yapılmıştır. Tez temel olarak, her iki cinsiyetin yeme içme influencer'larının genellikle fine-dining restoranlar adına yürüttükleri pazarlama faaliyetlerine nasıl tepki verdiklerine odaklanmaktadır. Sosyal medya, bu çalışmanın temel odağı olmuştur; çünkü günümüzde sosyal medya en popüler iletişim aracı, sosyal medya“influencer”ları ise, yeni nesil ünlüler olarak kabul edilmektedir, hatta bazen çağdaş kanaat liderleri olarak görülmektedirler. Araştırma verileri, online olarak hazırlanan bir anket üzerinden elde edilmiştir. Katılımcıları ankete yönlendirmek için, iki popüler sosyal medya platformundan yararlanılmıştır: insanların fotoğraf ve video paylaşarak, paylaştıkları içerikleri beğenerek ve yorum yaparak sosyalleşmesini sağlayan Instagram ve ağırlıklı olarak iş dünyasında yaşanan gelişmeleri ve yeni iş fırsatlarını takip etmek için kullanılan LinkedIn. Ankete toplamda 277 kişi katılmıştır, analiz edilmek için değerlendirilmeye alınan anket sayısı ise 242'dir. Ayrıca, İstanbul'dan seçilen iki fine-dining restoranın birim operasyon ve pazarlama müdürleriyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin amacı, yöneticilerin oldukça yeni olarak kabul edilen bu pazarlama stratejisi hakkındaki fikirlerini almaktır: sosyal medya“influencer”larının tasdiği. Sonuçlar gösteriyor ki, yöneticiler sosyal medya“influencer”larının etkisini kabul etmekte ve sosyal medyada kendi restoran markalarının tanıtımını yapmak için bu“influencer”ların şöhret ve itibarlarından yararlanmaktadırlar. Diğer yandan, online anket sonuçlarına göre, kadınların sosyal medya influencerlarına karşı biraz daha olumlu bir tutum sergilediklerini söylemek mümkün olsa da, dışarıda yemek yiyenler sosyal medya“influencer”larından zannedildiği kadar etkilenmemektedirler. Ancak sonuçlar sosyal medyanın katılımcıların gündelik hayatlarında azımsanamayacak bir etki bıraktığına da işaret etmektedir. Nitekim sosyal medya insanların, sosyalleşme şekillerinden yemek ve restoran tercihlerine, dışarıda yemek davranışlarının farklı boyutları üzerinde önemli bir etki gücü elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done to assess the impact of social media influencers on male and female consumers' eating out behavior. The thesis mainly focuses on the responses of the two gender groups to the marketing activities food and beverages influencers usually engage in on behalf of fine-dining restaurants. Social media have been chosen in this study as the main area of interest because they have almost become the most popular communication channel today, and social media influencers have been turned into the world's new generation celebrities; they may even be called our contemporary opinion leaders. The research data was collected through an online survey into which users of two major social networks were invited for participation: Instagram, where people socialize with each other by sharing photos and videos as well as by posting likes and comments, and LinkedIn, which mainly helps people learn about available job opportunities and contemporary developments in business life. A total of 277 people participated in the survey, and 242 of the completed surveys were accepted as valid. Besides, the business unit and marketing managers of the two selected fine-dining restaurants from Istanbul were interviewed so as to understand their opinions about this rather novel marketing strategy: endorsement by social media influencers. The results show that the managers do not deny the impact of social media influencers and prefer to benefit from their reputation and popularity to promote their restaurants in social media. On the other hand, according to the results of the online survey, whereas women could be said to display a slightly more positive attitude towards social media influencers, diners do not seem to be influenced by social media influencers as they are assumed to be. Still, the results suggest that social media's influence on the participants' daily lives cannot be underestimated. Indeed, it has achieved a certain amount of influencing power over various aspects of their eating out behavior, ranging from their socialization patterns to their food and restaurant preferences.