Göçmen çalışanların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlar: Tokat Merkez ilçe örneği
Problems encountered by migrant employees in working life: Tokat Central district
  1. Tez No: 853204
  2. Yazar: SERKAN İNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALACAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Göç olgusu, bireylerin sürekli bir biçimde mecbur kalarak ya da daha iyi imkânlar elde edebilmek açısından gerçekleştirdiği yer değiştirme biçimidir. Çoğu zaman zorlayıcı ve karmaşık olan bu sürecin hem bireyler açısından hem de göç edilen bölge açısından birtakım zorlayıcı durumlar ortaya çıkaracağı söylenebilir. Göçmen bireylerin dil, din, etnik köken, gelenek, görenek, kültürel açıdan yabancı oldukları bölgeye göç edecek olmalarının kimi zaman olumsuzlukları da içerisinde barındıracağı düşünülebilir. Hayatını idame ettirebilmek açısından çalışma hayatına katılmak zorunda olan göçmen bireylerin çalışma hayatında karşılaştıkları ayrımcılık, adil olmayan koşullarda uzun saatler güvencesiz olarak çalıştırılması ise karşımıza çıkan büyük sorunlardan biridir. Ortaya çıkan bu durumun ise göçmen bireylerin kişisel, ekonomik, sosyal ve psikolojik ruh hallerine olumsuz bir şekilde yansıması düşünülebilir. Çalışmanın amacı ise çalışma hayatında bulunan göçmen çalışanların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunları değerlendirmektir. Bu kapsamda Tokat Merkez ilçede bulunan 200 gönüllü göçmen çalışanla anket yapıldı. Anketin içeriğinde göçmen çalışanların demografik niteliklerini belirleyen sorularla birlikte çalışma hayatlarının sosyal, ekonomik ve psikolojik yönlerini ele alan sorulara yer verildi. Verilerin analizi SPSS programı ile yapıldı. Verilerin betimsel analizi ile birlikte değişkenler arası ilişkilerin analizi için t testi, Anova testi, Kruskall Wallis-H testi ve Mann Whitney U testi uygulandı. Göçmen çalışanların vermiş oldukları cevaplar cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, alınan ücret, etnik köken, gibi değişkenlerle değerlendirmeye alındı. Sonuç olarak göçmenlerin çalışma hayatında yaşamış oldukları sorunlara dair anlamlı farklılıklar saptandı.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is a form of displacement that individuals carry out constantly, either out of necessity or in order to obtain better opportunities. This process, which is often challenging and complex, creates some challenging situations for both individuals and the region to which they migrate. Migration of immigrant individuals to a region where they are foreign in terms of language, religion, ethnicity, customs, traditions and culture will sometimes involve negativities. One of the major problems faced by immigrant individuals who have to participate in working life in order to survive is the discrimination they face in working life and the fact that they work long hours without security under unfair conditions. It is a fact that this situation reflects negatively on the psychological mood of immigrant individuals. The purpose of the study is to evaluate the psycho-social problems experienced by immigrant employees in working life. In this context, a survey was conducted with 200 volunteer immigrant workers in Tokat Central district. In the content of the survey, migrant workers were asked questions about economic, social, psychological and working life, as well as socio-demographic questions. The survey analysis, together with the answers received, was evaluated through the SPSS program. Descriptive statistics, Chi-square test, T test, Anova test, Kruskal Wallis-H test and Mann Whitney U test were used during the analysis. The answers given by immigrant employees were evaluated with variables such as gender, age, education level, salary, sector of employment, ethnicity, and insurance status. As a result, it was concluded that significant differences were detected regarding the problems experienced by immigrants in working life.