Kanser tedavisinde kullanılmak üzere sentezlenmiş bileşikler ile in-vitro olarak etkileştirilmiş dokulardan hazırlanmış örneklerde ultra eser düzeyde platinin voltametrik yöntemlerle analizi
Analysis of ultra trace platinum by voltammetric methods in samples prepared from tissues treated as in-vitro with synthesized compounds for use in cancer treatment
  1. Tez No: 853223
  2. Yazar: HİLAL KUL ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK TÜRKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Platin kompleksleri biyolojik aktivitesinden ve spesifik DNA-Pt bağlanmalarından dolayı uzun yıllardır antikanser ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Etki mekanizmasının açıklanabilmesi için olduğu kadar, sağlıklı ve hasta dokular tarafından modifiye edilerek hazırlanmış bileşiklerin emilimlerinin karşılaştırılabilmesi için çok küçük örneklerde eser düzeydeki platin miktarını analizlemek büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla en duyarlı elektrokimyasal teknik olan sıyırma voltametrisi iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Bu tekniğin ön ayırma basamağı gerektirmemesi ve kendi önderiştirme basamağı bulunması temel üstünlüklerini sağlamaktadır. Bu çalışmada, literatürde yer alan yöntemlerden yola çıkılarak asılı civa (HMDE) ve GCE elektrotlar üzerinde negatif gerilimlerde adsorptif biriktirmeli katodik sıyırma voltametrisi ile ultra eser düzeyde platin analiz yöntemi geliştirilmesi ve çalışma koşullarının optimize edilmesi hedeflendi. Biriktirme potansiyeli ve süresi, katodik sıyırma puls programının etkileri her iki elektrot üzerinde de denenerek sistematik bir inceleme yapıldı. Tekrarlanır sonuçların daha hızla ve güvenle elde edildiği HMDE üzerinde kare dalga katodik sıyırma (SWSV) tekniği ve standart ekleme yöntemi kullanılarak pikogram (pg) düzeyindeki platin analizinin yapılabileceği gösterildi. Hidrazinyumsülfat ve formaldehit ile kompleksleştirilmiş platin bileşiğinin adsorptif olarak biriktirilmesi sonrasında uygulanan katodik sıyırma sürecine (Ad-CSV), kullanılan kimyasal maddelerin derişimlerinin yanı sıra çalışılan civa damlasının yüzey büyüklüğünün etkisi de incelendi. -500 mV da biriktirim yapılarak yaklaşık -900 mV da katodik sıyırma piki elde edileceği gösterildi. Optimize edilen deneysel şartlarda, modifiye platin bileşikleriyle etkileştirilmiş insan göğüs kanseri dokusundan hazırlanmış 9 farklı örnek analizlendi. Değişik hücre sayılarına sahip doku örneklerinin analizi sonucu bulunan platin miktarları pikogram (1 pg = 10‾12 g) cinsinden ifade edildi. Optimize edilmiş koşullarda nicel tayin sınırı 5,66 ng/mL olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Platinum complexes have been used for many years to the manufacture of anticancer drugs due to their biological activity and specific DNA-Pt binding. It is of great importance to analyze the trace level of platinum in very small samples in order to explain the mechanism of action as well as to compare the absorptions of the prepared modified compounds by healthy and diseased tissues. Stripping voltammetry, which is the most sensitive electrochemical technique, is a good option for this purpose. The main advantages of this technique are that it does not require a pre-separation step and has its own preconcentration step. In this study, guided by the methods in the literature, it was aimed to develop an ultra-trace platinum analysis method with adsorptive deposition cathodic stripping voltammetry at negative voltages on hanging mercury drop (HMDE) and GCE electrodes and to optimize the working conditions. A systematic review was made by testing the deposition potential and duration, the effects of the cathodic stripping pulse program on both electrodes. It has been shown that platinum analysis at the picogram (pg) level can be performed using the square wave cathodic stripping (SWSV) technique and standard addition method on HMDE, where reproducible results are obtained more rapidly and reliably. The effects of concentrations of used chemicals and also studied mercury drop size on the cathodic stripping process (Ad-CSV) applied after the adsorptive deposition of platinum compound complexed with hydrazinium sulfate and formaldehyde, was investigated. It was shown that a cathodic stripping peak at approximately -900 mV would be obtained after by deposition at -500 mV. Nine different samples prepared from human breast cancer tissue interacted with modified platinum compounds were analyzed under optimized experimental conditions. The amount of platinum found as a result of the analysis of tissue samples with different cell numbers was expressed in picograms (1 pg = 10‾12 g). The limit of quantitation under optimized conditions was determined as 5,66 ng/mL.