Küratörlük özelinde sanat dünyasında rızanın imalatı
Manufacturing consent in the art world within the scope of curating
  1. Tez No: 853350
  2. Yazar: HALİL YILDIRIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez çalışması, küratörlük özelinde sanat dünyasında rızanın imalatını, küratörün sanatçıları ve sanat eserlerini seçme, sergileme ve yorumlama yoluyla kamuoyunu ve sanat piyasasını nasıl şekillendirdiklerini araştırmıştır. İletişim, sosyoloji, psikoloji, siyaset, iktidar, medya çalışmaları, halkla ilişkiler uygulamaları, dil, kültür kuram ve pratikleriyle sanat tarihinden elde edilen bilgilerden yola çıkarak, küreselleşme, internet ve sosyal medyanın sanat söylemi, sanatın ve küratörlüğün alımlanması üzerindeki etkileri, çok disiplinli bir yaklaşım benimsenerek analiz edilmektedir. Bu tezin temel bulguları, sanat dünyasında rıza imalatının çeşitli aktörleri, etkenleri ve stratejileri içeren karmaşık ve dinamik bir olgu olduğudur. Küratörlük bu olguda kilit bir faktör ve aktördür. Bu tez çalışması, rıza imalatı kavramına ve bu kavramın sanat dünyasındaki yansımalarına kapsamlı ve eleştirel bir bakış sunmaktadır. Ayrıca, küratörlüğün sanat dünyasında rıza üretimindeki rolünü analiz etmek için yeni bir çerçeve önermektedir. Bu çalışma, geleneksel sanat kavramlarına meydan okuyan ve sanat dünyasında rıza üretiminin süreç ve sonuçlarını örnekleyen bir sergi olan Documenta 5'in ayrıntılı bir vaka çalışmasını da içermektedir. Tezin, bulguların genellenebilirliğini ve karşılaştırılabilirliğini sağlayabilecek birincil ve ikincil kaynaklardan sanat dünyasında yaşanmış örnekler ve sanatçı Burak Arıkan'ın ağ diyagramları çalışmalarından örneklerle desteklenmiştir. Bu çalışmanın küratörlük kavramının popülerleşmeye başladığı ve küratörün sanat dünyasındaki gücün doruğa ulaştığı yıllar olan 2000'li yılları baz alması gibi bazı sınırlılıkları vardır. Ancak bu yılları oluşturan etmenler detaylıca incelenmiştir. Son olarak, tez esas olarak betimleyici ve yorumlayıcı bir yaklaşım benimsemektedir; bu da sanat dünyasında rızanın imalatının nedensel mekanizmalarını ve etkilerini tam olarak yakalayamayabilir. Bu konuda gelecekte yapılacak çalışmalar için temel öneriler, sanat dünyasında rıza üretiminin etik ve sosyal sonuçlarını araştırmak, dijital çağda sanat dünyasında rıza üretiminin değişen dinamiklerini ve zorluklarını incelemek ve sanat dünyasındaki aktörler arasında daha fazla diyalog ve işbirliğini teşvik eden, daha yenilikçi ve katılımcı küratörlük modelleri ve yöntemleri geliştirmek ve uygulamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the manufacturing of consent in the art world within the scope of curating and how curators shape public opinion and the art market through the selection, exhibition and interpretation of artists and artworks. Drawing on theories and practices of communication, sociology, psychology, politics, power, media studies, public relations, language, culture, and art history, the effects of globalisation, the internet, and social media on art discourse and the reception of art and curatorship are analysed by adopting a multidisciplinary approach. The main findings of this thesis are that the manufacturing of consent in the art world is a complex and dynamic phenomenon involving various actors, factors and strategies. Curating is a key factor and actor in this phenomenon. This thesis provides a comprehensive and critical overview of the concept of consent manufacturing and its reflections in the art world. It also proposes a new framework for analysing the role of curating in the manufacturing of consent in the art world. The study includes a detailed case study of Documenta 5, an exhibition that challenges traditional notions of art and exemplifies the processes and consequences of consent manufacturing in the art world. The thesis is supported by examples from primary and secondary sources that can ensure the generalisability and comparability of the findings, examples from the art world, and examples from the artist Burak Arıkan's network diagrams. This study has some limitations such as the fact that it is based on the 2000s, the years when the concept of curatorship started to be popularised and the power of the curator in the art world reached its peak. However, the factors that constitute these years have been analysed in detail. Finally, the thesis adopts a mainly descriptive and interpretive approach, which may not fully capture the causal mechanisms and effects of the manufacturing of consent in the art world. The main recommendations for future work on this topic are to explore the ethical and social implications of consent manufacturing in the art world, to examine the changing dynamics and challenges of consent manufacturing in the art world in the digital age, and to develop and implement more innovative and participatory curatorial models and methods that encourage greater dialogue and collaboration between actors in the art world.