Adopting blockchain technology and its impact on auditing and real time reporting
Blockchain teknolojisi kullanımının denetim ve gerçek zamanlı raporlama üzerindeki etkisi
- Tez No: 853380
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, blok zinciri teknolojisinin muhasebeye entegrasyonunu araştırmaktadır. Entegrasyonun, denetim prosedürleri ve gerçek zamanlı raporlama üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu araştırma için 150 katılımcıdan 149 geçerli yanıt toplanmıştır. Çalışmada, kolaylık örneklemi yöntemini ve anket sorularına dayalı betimsel analiz kullanmaktadır. Araştırma dört temel boyut üzerine yapılandırılmaktadır. Birinci boyutta, maliyetler ve eğitim göz önünde bulundurularak blok zincirinin muhasebe süreçlerinin güvenliğini, güvenilirliğini verimliliğini ve hata nasıl geliştirdiği değerlendirilmektedir. İkinci boyut, blok zincirinin denetim üzerindeki dönüştürücü etkisini, denetçiler için özel beceriler gerektirmesini incelemektedir. Üçüncü boyut, gerçek zamanlı raporlamanın hassasiyeti ve şeffaflığı artırma, güven geliştirme ve bilgili karar vermeyi kolaylaştırma kapasitesini incelemektedir. Son olarak, dördüncü boyut, Üçlü Kayıt Muhasebesini (TEA) mali doğruluğu geliştirmek, dolandırıcılığı azaltmak ve raporlama verimliliğini optimize etmek için güçlü bir araç olarak ele almaktadır. Bu çalışmada, bir organizasyonda blok zinciri uygulamasını ana hatlarıyla açıklayan kapsamlı bir akış şeması geliştirilmiştir. Çalışma, blok zincirinin dönüştürücü potansiyelini vurgulamakta, artan bütünlük, verimlilik kazançları ve azaltılmış dolandırıcılık riski üzerinde durmaktadır. Blok zinciri entegrasyonunun, muhasebe, denetim ve gerçek zamanlı raporlamayı geliştirerek, daha fazla doğruluk, şeffaflık ve verimlilik sağlaması beklenmektedir. Zorluklar, uygulama maliyetleri ve denetçilerin blok zincir teknolojisinde uzmanlık kazanma gerekliliği olarak öne çıkmaktadır. Katılımcıların bakış açılarının, mesleki deneyim ve eğitimlerine bağlı olduğunu tespit edilmiştir. Tecrübeli ve yüksek nitelikli bireylerin blok zinciri ve Üçlü Kayıt Muhasebesi konusunda daha fazla farkındalığa sahip olduğu gösterilmektedir. Bu çalışma karşılanabilecek zorluklara rağmen blok zinciri ve Üçlü Kayıt Muhasebesinin dönüştürücü potansiyelini vurgulayarak, muhasebe ve denetim dünyasını yeniden şekillendirmede oynadıkları önemli role değinmektedir. Onların entegrasyonunu teşvik etmek, finansal raporlama hassasiyetinde, şeffaflığında ve verimliliğinde önemli bir artışa yol açacak, paydaşlara somut avantajlar sağlayacak ve finansal sisteme olan güveni artıracaktır. Anahtar Kelimeler : Blok Zincir, Üç Taraflı Muhasebe Sistemi, Gerçek Zamanlı Raporlama
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of integrating blockchain technology in accounting, focusing on auditing procedures and real-time reporting. data were collected from 150 participants, yielding 149 valid responses. The study utilizes a convenience sampling method and descriptive analysis based on questionnaire inquiries. The investigation is structured around four pivotal dimensions. In the first dimension, the study assesses how blockchain enhances the security, reliability, and efficiency of accounting processes, considering costs and training. The second dimension explores blockchain's transformative impact on auditing, requiring specialized skills for auditors. Dimension three examines real-time reporting's capacity to improve accuracy and transparency, fostering trust and facilitating informed decision-making. Lastly, the fourth dimension delves into Triple Entry Accounting (TEA) as a potent tool to refine financial accuracy, mitigate fraud, and optimize reporting efficiency. A comprehensive flowchart outlining the implementation of blockchain in an organization is developed in this study. The study highlights blockchain's transformative potential, emphasizing increased integrity, efficiency gains, and reduced fraud risk. Blockchain integration is anticipated to enhance accounting, auditing, and real-time reporting, leading to improved accuracy, transparency, and efficiency. Challenges include the costs of implementation and the necessity for auditors to acquire expertise in blockchain technology. Proposing the adoption of Triple Entry Accounting as a strategic imperative to bolster accuracy, reduce fraud, and improve reporting efficiency. Participant perspectives, shaped by professional experience and education, show that seasoned and highly qualified individuals possess a more discerning awareness and appreciation for blockchain and Triple Entry Accounting. Despite challenges, the study underscores blockchain and Triple Entry Accounting's transformative potential, emphasizing their pivotal role in reshaping the accounting and auditing landscape. Promoting their integration suggests a substantial boost in financial reporting precision, transparency, and efficiency, providing tangible advantages to stakeholders and nurturing trust in the financial system. Key Words : Blockchain Technology, Triple Entry Accounting System, Real-Time Reporting