Üç boyutlu yazıcıyla farklı rezinler kullanılarak üretilen braketler ile seramik braketlerin renk stabilitesinin in vitro ortamda karşılaştırılması
Comparison of color stability of brackets produced using different resins with a 3D printer and ceramic brackets: An in vitro study
- Tez No: 853409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KİKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Yaygın olarak kullanılan içeceklerin ve sigaranın, seramik braketlerin ve farklı rezinler kullanılarak 3D yazıcı ile üretilen ortodontik braketlerin renk stabilitesi üzerindeki etkisini in vitro ortamda karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Üç boyutlu braket çizimi yapılıp STL formatına dönüştürülerek FormLabs 3B+ yazıcısı ile Permanent Crown, Denture Teeth ve Biomed Clear reçineleri kullanılarak braketler üretilmiştir. Üretilen braketler ile Clarity Advanced braketleri çay, kahve, vişne suyu ve sigara dumanına, kontrol grubu braketler ise distile suya 37 °C'de 1 gün (T1), 7 gün (T2), 14 gün (T3), 21 gün (T4) ve 28 gün (T5) süreyle tabi tutulmuşlardır. Renk ölçümleri Spectroshade Micro Spektrofotometresi ile yapılmış, değerlendirilme için CIEDE2000 formülasyonu kullanılmıştır. Veriler Friedman ve Kruskal Wallis testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effect of commonly used beverages and cigarette smoke on the color stability of ceramic brackets and orthodontic brackets produced by 3D printing using different resins in an in vitro environment. Material and method: Brackets were produced by drawing three-dimensional designs and converting them to STL format, then utilizing the FormLabs 3B+ printer with Permanent Crown, Denture Teeth, and Biomed Clear resins. The produced brackets and Clarity Advanced brackets were exposed to tea, coffee, cherry juice and cigarette smoke, while the control group brackets were exposed to distilled water at 37 °C for 1 day (T1), 7 days (T2), 14 days (T3), 21 days (T4), and 28 days (T5). Color measurements were conducted using the Spectroshade Micro spectrophotometer, with evaluation performed using the CIEDE2000 formulation. Data were analysed with Friedman and Kruskal Wallis tests.